امروز : جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
منتشر شده : تیر ۱۷, ۱۳۹۷ | ۱:۲۸ ق.ظ ­ ­ کد خبر:4070 ­ ­ تعداد بازدید :402 بازدید

محمود اکبری کیا

صداوسیما ملی یا میلی

قصه موضع گیری ها و رفتار های سیاسی صداوسیما که عنوان ملی بودن را به یدک می کشید قصه ای نا تمام است که با وجود انتقادات کارشناسان و تحلیل گران گویا قرار نیست تغییر کند.


محمود اکبری کیا در یادداشتی در سایت رزن جوان نوشت  |رفتار ها و رویکرد یک جانبه صدا و سیما به قدری در این سال ها به ویژه از شروع به کار دولت یازدهم آشکار است که نمی توان آن را حاشا کرد.

 

برجام یکی از مواردی است که همگان بر رفتار و عملکرد جناحی صداو سیما در ان اذعان دارند و معتقد اند که صدا و سیما در موضوع برجام تلاش کرد تا آن را ناکارآمد جلو دهد و عملکرد موفقیت آمیز دیپلمات های کشورمان در مذاکرات هسته را به حاشیه بکشد.

 

صدا و سیما در این موضوع برجام در این راستا عمل کرد که با وجود توافق هسته ای میان ایران و ۵+۱ همچنان مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و بیکاری سر به فلک کشیده است. این رسانه هیچ گاه ره آوردی که از قبل برجام عاید اقتصاد کشور شد را به تصویر نکشید و بر طبل نا امیدی مردم از شرایط اقتصادی نواخت.

 

انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مورد دیگر ای است که در آن می توان به عملکرد صداو سیما انتقاد کرد. سانسور و ممانعت پخش سخنرانی های رئیس جمهور و عدم پوشش خبری کابینه و اعضاء دولت رویکردی بود که صداوسیما در ایام منتهی به انتخابات پیش گرفت. از سوی دیگر این رسانه تلاش کرد تا با دعوت چهره های اصولگرا به برنامه ها و شبکه های مختلف سیما در بین مخاطبان «انگاره» سازی کند.

 

نقش صداو سیما در حوادث دی ماه سال گذشته چه در ایجاد آن از طریق تزریق نا امیدی و چه در تداوم آن برکسی پوشیده نیست. به گونه ای که محمد رضا باهنر، فعال سیاسی اصولگرا در گفتگویی اظهار داشت:« در دی ماه سال گذشته کشور ما با نا آرامی‌هایی همراه بود. در هنگامی که این ناآرامی‌ها اتفاق افتاد ما به همراه عده‌ای از همکاران به تحلیل ریشه‌های این ناآرامی‌ها پرداختیم. نکته جالب این بود که در تحلیل‌های ما مشخص شد که از دی ماه سال۹۵ تا دی ماه سال۹۶ تریبون‌های رسمی نظام به شکل‌های مختلف ناکارآمدی و ناامیدی را در بین مردم تزریق کرده‌اند و همین مسأله در ناآرام کردن فضای جامعه نقش داشته است.»

 

تولید برنامه های یک جانبه با عناوین اقتصادی و مردمی که پشت آن اهداف سیاسی نهفته آن هم در آستانه توافق به ۳ کشور اروپایی از دیگر رفتار های صداو سیما در این روز ها می باشد که انتقادات بسیاری را به همراه داشته است.

 

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت در مجلس با انتقاد شدید از ساخت برنامه‌هایی نظیر «روایت مردم» در شرایط فعلی، معتقد است که صدا و سیما به مثابه یک حزب سیاسی در حال بهره‌برداری از شرایط فعلی کشور به نفع یک جریان است.

 

اگر صدا و سیما یکسویه نیست و مقاصد سیاسی ندارد، چرا یک بار دوربینش را دست یک تهیه کننده با گرایش فکری دیگر نمی‌دهد؟ چرا یک بار نمی‌بینیم که سؤالات و موضوعاتی از نوع دیگر از مردم پرسیده ‌شود؟ اصلاً اگر صدا و سیما نمی‌خواهد رویکرد سیاسی داشته باشد، چرا اینقدر ترکیب مدیران و تهیه‌کنندگانش سیاسی و منحصر به یک گرایش است؟ آنچه امروز از بسیاری از برنامه های صدا و سیما می‌شنویم، برخلاف چیزی که ادعا می‌شود اصلاً صدای مردم نیست. صدا و سیما متأسفانه دارد واژه صدای مردم را مبتذل می‌کند؛ سر همان موضوع فیلترینگ تلگرام یادتان هست که صدا و سیما گزارش‌هایی پخش کرد که بعداً مشخص شد سخنان مصاحبه شوندگان به صورت تحریف شده و تخریب شده پخش شده بود؟ چنین برنامه هایی آیا می‌تواند مدعی انعکاس صدای مردم باشد؟ قطعاً هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند این را بپذیرد.
تغییر مدیران شبکه های مختلف به ویژه شبکه ۳ و استفاده از نیرو های سیاسی که نزدیک به جریان مخالف دولت هستند از یک سو و تولید برنامه های سیاسی یک جانبه توسط تهیه کنندگان سیاسی از سوی دیگر در این ایام که وحدت ملی در کشور با وجود تهدیدات خارجی از اوجب واجبات است اما متاسفانه صداوسیما همچنان بر این رفتار خود تاکید دارد.

 

صدا و سیما اگر چه عنوان رسانه ملی را به یدک می کشد و جناحی عمل می کند اما در تخصیص بودجه ملی عمل می کند. کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ در تبصره ای اجازه برداشت ۱۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی را به صدا و سیما داد. تبصره ای که در آن برای بازسازی مناطق زلزله زده و سیل زده ۱۰۰ میلیون دلار و برای واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت کودکان) نیز ۱۰۰ میلیون دلار اختصاص یافته است.

 

رفتار ها و عملکرد «میلی» صدا و سیما در موضوعات مختلف بر همگان آشکار است و ذکر آن در این مجال نمی گنجد و آنچه که با تخصیص بودجه های ویژه به آن انتظار می رود رفتاری در راستای وحدت ملی است.

 


3 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار