امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۷
منتشر شده : مرداد ۱۴, ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۰ ق.ظ ­ ­ کد خبر:9269 ­ ­ تعداد بازدید :127 بازدید

درخواست امام جمعه همدان از رسانه‌ها برای امیدآفرینی در جامعه

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: قلم خبرنگاران باید در جهت کسب رضای الهی و تقوا بچرخد و در فعالیت رسانه‌ها باید محور الهی و خدایی برای ترویج ارزش‌ها در جامعه مدنظر قرار گیرد.   


به گزارش رزن جوان به نقل از ایسنا، منطقه همدان، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی یکشنبه ۱۴ مرداد در جمع خبرنگاران به مناسبت هفته خبرنگار، افزود: امید امت بسته به شما خبرنگاران است و از دید بنده خبرنگاری و نویسندگی از مقدس‌ترین شغل‌هاست اما آسیب و خطر آن هم بزرگ و شرایط فعالیت در آن سخت است.
وی با بیان اینکه اگر خبر دادن و خبر گرفتن نباشد زندگی انسان بیهوده است، اظهار کرد: خبررسانی به‌موقع نقش حیاتی دارد و گاه اگر خبری به‌ موقع اطلاع‌رسانی نشود فاجعه رخ می‌دهد؛ به‌ عنوان‌ مثال در قضیه آن روستایی فداکار که با نبود ابزار ارتباطی از طریق آتش زدن لباس خود خراب بودن زیرساخت ریل را به علت بروز سیل اطلاع داد و جان صدها نفر نجات پیدا کرد.
طه‌محمدی با اشاره به آیه شریفه «من احیاها فکانما احیا الناس جمعیا» ادامه داد: خبررسان جان صدها نفر را نجات می‌دهد و با ذهن و روان یک اجتماع سروکار دارد البته هر کدام از ما صاحب شغلی هستیم اما گاه از ارزش واقعی شغل خود خبر نداریم و آن را به صورت یک کار تکلیفی و درآمد سر ماه نگاه می‌کنیم.
وی با بیان داستانی مربوط به علامه حسن‌زاده گفت: عالمی ۱۵ جلد کتاب تألیف کرده بود و برای تأیید آنها را نزد علامه حسن‌زاده آملی برد که علامه پس از مطالعه کتاب‌ها فرمود به اندازه یک ناخن در این ۱۵ جلد کتاب یادی از خدا نبود بنابراین شما خبرنگاران در ارسال خبرها و پیام‌های خود به مردم دقت داشته باشید.
وی با بیان اینکه همانطور که پزشکان می‌توانند یک مریض مشرف به مرگ را نجات دهند خبرنگاران نیز می‌توانند یک ملت را احیا کنند، تصریح کرد: قلم خبرنگاران باید در جهت کسب رضای الهی و تقوا بچرخد و در فعالیت رسانه‌ها باید محور الهی و خدایی برای ترویج ارزش‌ها در جامعه مدنظر قرار گیرد.
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان بیان کرد: انسان برای خبر دادن و اطلاع رساندن آفریده شده همانگونه که ۱۲۴ هزار پیامبر برای خبر دادن و اطلاع‌رسانی به مردم آمده‌اند و خبرنگاران نیز اخبار درست را در جامعه به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی روزنامه‌های ما پادوی بیگانه شده و ذهن مردم را نسبت به مسائل بهم می‌ریزند، خواستار امیدآفرینی در جامعه و عمل متعهدانه از سوی رسانه‌ها شد و گفت: همت شما خبرنگاران تنها این نباشد که تنها خبرهای این عالم را برسانید بلکه سعی کنید ازعالم دیگر نیز برای مردم خبررسانی کنید.
طه‌محمدی با بیان اینکه آثار تألیف شده قبل از انقلاب توسط شهید مطهری به گفته امام(ره) نمونه یک‌ قلم مطهر بود، اظهار کرد: خبر و نبأ عظیم که در قرآن از آن سخن رفته همواره باید در فعالیت‌های ما مدنظر باشد تا به کار رنگ ولایی و الهی بخشد.
وی از اصحاب رسانه خواست کارهایشان را در راه خدا و در راستای حل مشکلات مردم انجام دهند و اضافه کرد: سعی کنید کسی را بی‌جهت پایین نکشید و دیگری را بالا نبرید بلکه بنگرید که مردم چه می‌خواهند و نیاز اصلی جامعه چیست.
امام جمعه همدان با اشاره به اینکه آنچه با سرنوشت جامعه سروکار دارد شغل نیست، تصریح کرد: همان‌گونه که معلمی که با تربیت نسل آینده سروکار دارد، صرفاً یک شغل نیست، کار رسانه‌ها هم که با اذهان اجتماع ارتباط دارد، شغل مقدسی است به‌ ویژه اگر محورشان الهی باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز با بیان اینکه جایگاه خبرنگار برهمه روشن و آشکار است، گفت: خبرنگاران نقش مهمی در ایجاد پل ارتباطی بین مسئولان و مردم دارند و رساندن پیام توده‌ها و اقشار مختلف برعهده این قشر است.
علیرضا درویش‌نژاد با بیان اینکه نگاهی که در جامعه به خبرنگار می‌شود، نگاه دست بالایی است، افزود: جامعه‌ای که فضای رسانه‌ای مرده‌ای داشته باشد به طور قطع به عقب بازمی‌گردد و به همان نسبت، پویایی و نشاط جامعه خبری و خبرنگار جامعه را پویا می‌کند.
در ادامه رئیس هیئت مدیره خانه مطبوعات استان همدان نیز گفت: در سطح استان  ۱۵۰ رسانه فعال داریم که از این تعداد ۷۰ نشریه مکتوب هستند و علاوه بر آن سه روزنامه فعال در استان وجود دارد و یکی به‌ صورت منطقه‌ای چاپ می‌شود.
مجید ملکیان اضافه کرد: همچنین چندین هفته‌نامه، ماه‌نامه، ۲ فصل نامه و ۵۰ خبرگزاری و سایت فعال در استان وجود دارد که باعث شده فعالیت همدان نسبت به استان‌های غرب کشور یک سر و گردن بالاتر باشد.
وی با بیان اینکه رسانه‌ها حلقه واسط بین مسئولان و مردم هستند، افزود: اخلاق حرفه‌ای سرلوحه کار رسانه‌های استان بوده به‌ طوری‌که در سال‌های اخیر شکایت خاصی از رسانه‌ها نداشتیم.
ملکیان برخی مشکلات رسانه‌ها با توجه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در خانه مطبوعات پیگیری‌ها و تلاش‌هایی شده که برخی مشکلات رسانه‌ها در زمینه مواد اولیه و چاپ برطرف شود.

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • مدیر امور حفظ اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان: اجرای ۵۵ حکم قلع‌وقمع ساخت و سازغیرمجاز در باغات همدان
 • مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان: امسال حدود ۲۰ کیلومتر بزرگراه جدید در همدان احداث می‌شود
 • وزیر ارشاد: باید بنیاد بوعلی در ابن‌سیناپژوهی مرجعیت ملی پیدا کند
 • رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان مطرح کرد از جمع‌آوری ۱۴ کیلو طلا تا وعده هدیه یک خشت طلا از سوی شهرداری همدان
 • مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان: آبرسانی به شهر همدان سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
 • محصولات کشاورزی همدان سالم است؟
 • معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه ای وزیر کشور : جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی؛ مهمترین اولویت اقتصادی کشور
 • جشنواره رضوی؛ پلی برای تعمیق و ترویج معارف دینی
 • معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد؛ اجرای طرح افزایش عملکرد گندم در ۲۴ هکتار از اراضی همدان
 • مدیرکل دفتر امور بانوان استانداری همدان خبر داد برگزاری بزرگترین جشنواره طراحی لباس غرب کشور در همدان
 • آخرین اخبار