امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۸
منتشر شده : مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ | ۱:۳۷ ق.ظ ­ ­ کد خبر:9423 ­ ­ تعداد بازدید :196 بازدید

از خبرنگار چه خبر؟

افتتاح، کلنگ‌زنی، تودیع و معارفه، حوادث، شفاف‌سازی، نشست خبری، پوشش انتخابات، ۲۲ بهمن‌ماه، دهه فجر، روز قدس، هفته دولت، انعکاس اخبار مناسب‌های ملی و مذهبی، دوندگی‌ها و استرس‌های روزانه و خستگی‌ها و بیخوابی‌های شبانه، پس خبر چی شد؟ گزارش را زودتر برسان، مصاحبه با فلان مسئول، قلم و کاغذ، دوربین، چاپ، سایت و  …


به گزارش ایسنا، منطقه همدان، وقتی خبرنگار باشی این واژه‌ها و جملات با پوست و خونت عجین می‌شود، درد مردم را از زاویه دیگری می‌بینی، مشکلات و نلاملایمات را با تمام وجود احساس می‌کنی، عِرق ملی در وجودت موج می‌زند، خبرنگار که باشی ثانیه‌ها برایت حکم طلا دارد.
هاینریش هاینه، نویسنده برجسته آلمانی می‌گوید: «قلم اسلحه‌ای تواناست، در زندگی دریافته‌ام که از طریق قدرت قلم بیشتر می‌توان به کارها سامان داد تا با التماس کردن، با شمشیر فقط می‌توان به ثروت انسان‌ها دست یافت، شمشیر من قلمم است.»
سلاح خبرنگاران به عنوان فرماندهان جبهه بیداری و آگاهی‌بخشی جامعه، قلم‌شان است و حرفه خبرنگاری، حرفه‌ای سخت در کنار زیبایی‌های خاص خودش است و تا زمانی‌که افراد در این جایگاه قرار نگیرند و با دشواری‌های آن دست و پنجه نرم نکنند، کسی ابعاد مختلف این شغل پرمشغله، سخت و کم‌درآمد را لمس نمی‌کند.
خبرنگاران، مشکلات اجتماعی را جستجو می‌کنند، به واقعیت‌های تلخ پی می‌برند، مسائل و نیازها را درک می‌کنند و برای انتشار آن خود را مسئول می‌دانند و چون رابط بین مردم و مسئولان هستند، نمی‌توانند بی‌تفاوت باشند و غفلت بورزند بنابراین با قلم خود به جنگ کاستی‌ها، سهل‌انگاری‌ها، کمبودها و نواقص موجود می‌روند و گاهی هم در این مسیر تهدید و تحقیر می‌شوند اما باز دست از رسالت خطیر خود برنداشته و همچنان در راستای تحقق آبادانی و اطلاع‌رسانی می‌تازند.
خبرنگار، مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیازهای جامعه محسوب می‌شود، بدون حضور رسانه‌ها و خبرنگارانشان، هیچ کدام از اقشار جامعه نمی‌توانند آنچنان که باید صدای خود را به گوش مسئولان برسانند. بدون وجود رسانه‌ها، مدیران از بسیاری مشکلات و کاستی‌ها و حتی انعکاس عملکرد خود برای بهبود اوضاع مطلع نمی‌شوند.
نبود نقد سازنده و راهگشای رسانه‌ها بالای سر مدیران اجرایی، می‌تواند آسیب‌ها و فسادهای زیادی به همراه داشته باشد این درحالیست که متأسفانه در ایران آستانه تحمل و ظرفیت مسئولان پایین است و قدرت تحمل انتقاد را ندارند.
بی‌توجهی به خبرنگاران لطمات جبران‌ناپذیری به مردم می زند، الزاماً اینگونه نیست که خبرنگار باید به نفع سیاسیون و دولتمردان کار کند بلکه همین‌قدر که خبرنگار رسالتش را که شفاف‌سازی اطلاعات است، به درستی انجام دهد، قابل‌تقدیر است.
خبرنگاری که اطلاع‌رسانی صحیحی می‌کند و یا تحلیل خبری جالبی دارد، نباید مورد انتقاد و در معرض تهدیدات گوناگون قرار گیرد چرا که بسیاری از مشکلات با پیگیری‌های مجدانه، تدقیق و کنکاش خبرنگاران در آنها و ارائه راهکارهای مناسب قابل حل می‌شود. خبرنگاران نباید تحت فشار و اتهامات گوناگون قرار گیرند و مدیران و دولتمردان نباید کاری کنند که خبرنگار نتواند حرف خود را بزند و یا به جای اطلاع‌رسانی صحیح، به جانبداری از اشخاص بپردازد.
واقعیت امر این است که خبرنگاری از برون دل می‌بَرد و از درون دل می‌ترکاند!… بسیار اتفاق افتاده که خبرنگاران، انجام وظیفه خویش را که همانا خبررسانی فوری و به موقع بوده بر اعضای خانواده و کسب منفعت‌های اقتصادی ترجیح داده‌اند.
امانتداری و صداقت در نوشتار و رعایت ملاحظات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و مصالح کشور از خصوصیات بارز و قطعی کار خبرنگاری است که اگر رعایت نشود، خطای خبرنگار به سرعت برملا می‌شود.
خبرنگاری به جرأت، جسارت و اراده‌ای مستحکم برای پیگیری سوژه‌ها و جدال با اصحاب فکر نیاز دارد و اگر نباشد کسی یارای ماندن درون این شغل را ندارد. تحولات اجتماعی در یک جامعه به فعالیت خبرنگاران وابسته است و این قشر سطح باور، اندیشه و استعداد جامعه را با کسب نظریه‌های علمی و انتقال آنها رشد داده و سطح فرهنگ مردم را ارتقاء می‌دهند و هر لحظه فکری نو به جامعه تزریق می‌کنند.
سال گذشته در آئین تجلیل روز خبرنگار بخشی از مشکلات، مصائب و دغدغه‌های این شغل در حضور مقامات ارشد استان مطرح شد، نکته جالب این بود که افراد شاخص استان منکر مشکلات حرفه خبرنگاری شدند و اوضاع را گُل و بلبل توصیف کردند.
واقعیت امر این است که انکار سختی‌ها و نیازهای این حرفه، پاک کردن صورت‌مسأله برای توجیه اهمال‌کاری‌ها و رهایی مسئولان از زیر بار بی‌توجهی‌هایشان است. عدم تأمین امنیت و نبود آینده شغلی، وجود مشکلات کمرشکن مالی، عدم رعایت شأن اجتماعی و فرهنگی فعالان این عرصه توسط برخی مدیران و … خبرنگاران را به ورطه افسردگی و بی‌میلی می‌کشاند و دیگر نمی‌توان انتظار داشت قلم بُرّان آنها، مطالبه‌گر و حق‌طلب باشد.
از سوی دیگر در تمامی جلسات و نشست‌ها، مسئولان فقط وظایف و رسالت رسانه‌ها را مطرح می‌کنند و به این مسأله نمی‌پردازند که آنها در قبال زحمات اهالی خبر چه وظیفه‌ای برعهده دارند.
امروز خبرنگاران در خط مقدم جبهه فرهنگی قرار دارند بنابراین انتظار می‌رود اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالان این عرصه همچون سایر انجمن‌های ادبی و هنری توجه ویژه‌ای داشته باشد.
آنچه گفته شد نه برای دلسرد کردن آنهایی است که شغل خبرنگاری را برای آینده خود انتخاب کرده‌اند که برای آشنایی بیشتر و بهتر با چندوچون این حرفه مقدس است تا علاقمندان به آن با آگاهی کامل دست به انتخاب بزنند، اگر می‌خواهید خبرنگار شوید، مطمئن باشید انتخاب شرافتمندانه‌ای کرده‌اید اما این نکته را در نظر داشته باشید که با انتخاب این شغل با مصائب زیادی همراه خواهید شد و باید آماده مواجهه با مشکلات و مشقات زیادی باشید.
مسئولان باید بدانند حمایت از خبرنگاران در شعار دادن و صرفاً مراسم روز خبرنگار خلاصه نمی‌شود بلکه حمایت از خبرنگاران در عمل با احترام به «آزادی قلم» و «آزاداندیشی» به اثبات می‌رسد پس باید برای داشتن کشوری توسعه‌یافته‌تر بیشتر حامی خبرنگاران باشید.
یادداشت از: مهناز روزبهانی، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

 

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار