امروز : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۶
منتشر شده : مرداد ۱۷, ۱۳۹۷ | ۱:۴۲ ب.ظ ­ ­ کد خبر:9670 ­ ­ تعداد بازدید :123 بازدید

تلخ و شیرین خاطرات خبری خبرنگارانگاهی دل تو هم کمی تنهایی می‌خواهد، یک گوشه‌ای دنج فارغ از تیترها، اخبار و زنگ‌زنگ‌های ممتد گوشی موبایل و تلفنت، فارغ از قیل و قال‌ها و جلسات هر روزه، یک روز صبح بدون هیچ دغدغه چشم‌هایت را به روی صبح باز کنی، پنجره اتاقت را تا انتها به روی آفتاب صبحگاهی بگشایی و هوای تازه صبح را با تمام سلول‌های وجودت نفس بکشی، فارغ از همه دردها و شلوغی شهر چایت را با طعم آرامش رو به پنجره صبح بنوشی، فارغ از همه دردهای شهر که تا ته روحت را می‌خراشند این‌بار قلم و کاغذ روی میزت را برای خودت داشته باشی و برای دل خودت بنگاری.
به گزارش رزن جوان به نقل از ایسنا، منطقه همدان، من این را خوب می‌دانم نوشتن اعجاز می‌کند و این یک راز الهی ست، وقتی که می‌نگاری حال دلت خوب می‌شود، فرقی نمی‌کند از درد خود بگویی یا از درد هم‌نوع اما گویی نوشته‌هایت اگر گره‌ای باز نکند، لااقل اینکه خودت با نوشتن سبک می‌شوی، روحت جان می‌گیرد، اصلا گویی با نوشتن از مشغله‌های پیرامونت آسوده می‌شوی، پوست می‌اندازی، روحت بزرگ می‌شود، بزرگ و بزرگتر انگار قد می‌کشی تا به سوی عرش خدایی.
یک روز ناب را در میان ورق زندگیت کندوکاو می‌کنی که با قلمت از حال دل خودت بنگاری، از آدم‌های ناب دوروبرت که دلگرمی را به تو هدیه می‌دهند بنویسی، از راهی که انتخاب کردی، از حرفه‌ات، از شغلی که رسالتی سنگین را بردوش تو نهاد، آری خبرنگاری را می‌گویم، حرفه‌ای که با روحت عجین شده، قلمی که در دستانت برای نوشتن خبرهای پرامید به ودیعه نهاده شد تا واسطه خوب شدن حال دیگران شوی، به زندگی دیگران با خبرهای خوشت زندگی، امید و شادی بپاشی و با یک یک خبرهایت برای کودک امروز و نسل فردا تابلویی از زیبایی و امید به آینده خلق کنی و با قلمت گره‌ای بگشایی و سنگی را از پیش پای لنگی برداری.
راستی تو، آری تو را میگویم همکار خبرنگارم دوست داشتی بهترین خبر و تیتری که مخاطبانت از تو میخواندند چه بود؟ قشنگترین و تلخترین خبری که تا کنون از لنز دوربین خود و یا با قلمت خلق کردی چه بوده؟
سرپرست روزنامه ابتکار و آفتاب یزد در استان همدان به عنوان یکی از پیشکسوتان با تجربه و توانمند اصحاب رسانه استان همدان به خبرنگار رزن جوان به نقل از ایسنا گفت: قشنگ‌ترین و زیباترین اخبار امیدبخش بنده در دهه ۷۰ در زمان مهندس خرم، استاندار وقت بود که برای نخستین‌بار در صفحه روزنامه اطلاعات با تیتر «استان همدان در مسیر توسعه اقتصادی قرار گرفت»، به چاپ رسید.
بهرام رستمی با اشاره به یکی از جمله خبرهای تلخ خود در طول دوران حرفه خبرنگاریش نیز اضافه کرد: تلخ‌ترین خبرم در سال ۸۰ با عنوان «زیبا دختر ۱۲ ساله که یک شبه به علت بیماری ناشناخته ژنتیکی ۷۰ ساله شد»، بود که یک‌سال بعد از چاپ گزارش در روزنامه اطلاعات و مجله جوانان این دختر ۱۲ ساله فوت کرد. این خبر در تمام نشریات بین‌المللی دنیا به نقل از روزنامه اطلاعات به چاپ رسید و ماه‌ها بر روی آن تجزیه و تحلیل صورت گرفت.
وی تصریح کرد: قشنگ‌ترین خبر و تیتری که دوست دارم کار کنم عنوان «توسعه امور فرهنگی در استان همدان» و یا «فرهنگ تنگ‌نظری در همدان ریشه‌کن شد» است.
عکاس توانمند خبری خبرگزاری رزن جوان به نقل از ایسنا هم با بیان اینکه عکاسی دنیایی بزرگ و تمام نشدنی است که در آن به دنبال ثبت لحظات معنادار زندگی هستی و این لحظات گاه تلخ و گاه شیرین هستند، گفت: به نظر بنده به عنوان یک عکاس خبری، عکس‌هایی که بعد از بارش برف در زمستان می‌گیرم و ‌مردم با کلی خوشحالی مشغول تفریحات زمستانی با خانواده و یا دوستان هستند از قشنگ‌ترین و دلچسب‌ترین عکس‌هایم می‌توانم یاد کنم.
پوریا پاکیزه با اشاره به تلخ‌ترین تصاویری که از لنز دوربین خود به ثبت رسانده تصریح کرد: بعد از وقوع زلزله منطقه سرپل ذهاب به عنوان نخستین عکاسی بودم که در ساعات اولیه به این منطقه زلزله‌زده رسیدم و وظیفه ثبت خبری این صحنه‌های دلخراش را داشتم که از تلخ‌ترین عکس‌های دوران حرفه خبرنگاریم بوده که تا کنون تجربه کردم.
خبرنگار نشریه طلیعه امید ملایر هم اظهار کرد: یکی از خوشایندترین تیترهای خبری که تاکنون کار کرده‌ام، «ثبت ملایر به عنوان شهر ملی منبت» بوده و آرزو دارم به عنوان یک خبرنگار زیباترین و قشنگ‌ترین خبری که کار خواهم کرد با تیتر «مهدی فاطمه آمد» باشد.
اولیایی «هر ۲۴ ساعت ۲ طلاق در ملایر» را نیز از تلخ‌ترین تیترهای خبری خود نام برد و گفت: اصولا این دست از خبرها آزاردهنده بوده اما این حقایق زنگ خطری هستند که باید خبرنگاران با آگاهی‌بخشی نسبت به این واقعیت جامعه و مسئولان را برای راهکارها و تدبیری اساسی به پای میدان آورند.
دبیر تحریریه روزنامه همشهری همدان نیز گفت: خبرنگارانی که در حوزه اجتماعی می‌نویسند، شرایط خاص‌تری نسبت به دیگر حوزه‌های خبری دارند چرا که خبرنگاران حوزه‌های دیگر هر چقدر هم که با موضوعات چالشی مواجه باشند، بیشتر با اعداد و ارقام خشک سروکار دارند اما خبرنگاران حوزه اجتماعی با درد جامعه مواجه هستند که این دردها به مذاق خوش نمی‌آید.
فاطمه کاظمی افزود: در حوزه اجتماعی هر چقدر هم که بنویسید احساس خواهید کرد که تنها کاغذ سیاه می‌کنید و گره‌ای باز نشده و کار خاصی انجام نداده‌اید و مسئولیت سختی بردوش دارید.
وی با اشاره به اینکه در طول دوران خبری خود خاطرات تلخ و شیرین بسیاری دارم، تصریح کرد: گزارش اجتماعی «پدیده شوهرکشی در ایران» یکی از جمله گزارش‌های بنده بود که برخورد مخاطبان با تیتر گزارش، موضوع خنده بسیاری از مخاطبان به ویژه آقایان شد و این به عنوان یکی از جالب‌ترین سوژه‌های خبریم به شمار می‌رود گرچه موضوع گزارش حقیقتی تلخ را به تصویر می‌کشید.
کاظمی اضافه کرد: یکی از تلخ‌ترین گزارش‌هایم نیز مصاحبه با پیرمردی ۶۰ ساله بود که ۶۰ سال پیش خانواده‌اش او را در خیابان رها کرده بودند و هنوز هم با وجود داشتن زن و فرزند به دنبال خانواده گمشده خود و پایان انتظارها بود که این گزارش تا مدت‌ها حس غریب و بدی را به من دست می‌داد.
وی اضافه کرد: زیباترین و شیرین‌ترین تیتر خبرم در روزنامه همشهری دوست دارم تیتر درشت «ایران آباد شد» باشد.
خبرنگار روزنامه هگمتانه نیز اظهار کرد: با توجه به خواست جامعه امروز بهترین تیتر به نظر بنده «تبعیض و فساد در ایران جایی ندارد»، «کاهش فاصله طبقاتی در کشور مشهود است» و «رشد اقتصادی ایران با کشورهای پیشرفته در حال رقابت است» و «مردم ایران دیگر از آینده پیش رو نگران نیستند» می‌تواند باشد.
محمد چهاردولی همچنین به عنوان سرپرست خبرگزاری آریا در استان همدان نیز گفت: بدترین و تلخ‌ترین خبری که تا کنون کار کرده‌ام، در حوزه زیست‌محیطی با تیتر «بیابانی شدن کشور در حال گسترش است» و تلخ‌ترین تیتر در حوزه اقتصادی تیتر «۷۵ درصد مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر قرار دارند» بوده است.
وی اضافه کرد: «توسعه صنایع تبدیلی اقتصاد اسدآباد را متحول می‌کند» نیز یکی از خوشایندترین تیترهای خبری بنده در حوزه شهرستانی بوده که قلم زده‌ام.
خبرنگار خبرگزاری فارس در استان همدان نیز با اشاره به ورود خود به عرصه خبر از سال ۹۴ اظهار کرد: اوایل کار خبری به علت سرعت در خبررسانی و تایپ برایم بسیار سخت بود به نحوی‌که انعکاس نخستین خبرم در رابطه با خطبه‌های نمازجمعه دچار استرس فراوانی شدم و شاید بتوان آن خبر را به عنوان تلخ‌ترین خبر خود یاد کنم که ارسال کردم.
منیژه فرهانپور افزود: به یاد دارم مجددا در اوایل کار خود انعکاس یکی از جلسات اقتصادی استانداری برعهده بنده گذاشته شد که در این جلسه صحبت‌های استاندار را در رابطه با آمار اشتغال استان تیتر کردم و به علت حساسیت منجر به واکنش استاندار شد که البته با ارائه صوت جلسه تبرئه شدم.
خبرنگار روزنامه محلی همدان‌پیام نیز با بیان اینکه قشنگ‌ترین خبرم دوست دارم در زمینه دو رویداد همدان ۲۰۱۸ با تیتر «همدان شهر تاریخی جهان» باشد، خاطرنشان کرد: تا کنون گزارش‌های زیادی کار کرده‌ام اما به نظر خودم گزارش جشن تولد یکی از سرداران به نام جنگ تحمیلی که توسط بنیاد حفظ آثار ترتیب یافت، جزء بهترین کارهایم بوده است به طوریکه همسر سردار با تماس تلفنی به علت گزارش توصیفی زیبا بنده را مورد لطف خود قرار دادند.
فرهانپور گفت: تیتر این گزارشم به عنوان بهترین گزارش خبریم «۸۳ سالگی فرمانده امیر سرتیپ محمد جوادی» با میان تیتر «دیداری بهاری در یک عصر پاییزی» بود.
خبرنگار نافع و پایگاه خبری تحلیلی آوای سیدجمال هم گفت: با خبری که کارکردم با کمک دادستان شهرستان هاجرپور، توانستم لبخند را به دخترک کوچکی که در حسرت تماشای یک برنامه کودک بود و تلویزیون نداشتند و پدر ومادرش از بهبودیافتگان نیازمند بودند، هدیه کنم و دیگری اینکه خانه‌ای در آتش سوخت و به همت افشاری فرماندار سابق اسدآباد و افراد خیر توانستم برای آن خانواده خانه‌ای تهیه و چراغ خانه‌ای را روشن کنیم که یکی از زیباترین و قشنگ‌ترین خاطره‌های خبری بنده بود.
لیلا نظری‌فرهودی با اشاره به تلخ‌ترین خاطره خبری خود نیز تصریح کرد: وقتی قلم به دست می‌شوی برای مردم بنگاری و چوب لای چرخ قلمت می‌گذارند تا نتوانی قدم از قدم برداری و در حسرت پیگیری یک کار برای مردم می‌مانی از تلخ‌ترین خاطره‌های خبریت محسوب می‌شود.
وی یادآور شد: تیتر و خبری که دوست دارم روزی قلم بردارم و تیتر بزنم وبه تمام دنیا مژده دهم «آقا آمد» است.

خلاصه اینکه نازنین همکارم! در این روز که به نام تو عزیز در تقویم آذین شده، آرزوی اجابت تیتر خوش زندگیت را دارم و از تو می‌خواهم مراقب قلمت باشی، با قلمت لحظه به لحظه معجزه کنی و با هر سطری از نوشته‌هایت حال دلی را خوب کنی و گره‌ای را بگشای که یکی از همین روزها امید دارم تیتر خوش زندگیتان اجابت شود.
تهیه از: شهره اکبری، خبرنگار رزن جوان به نقل از ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام

لینک منبع

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار