امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۴
منتشر شده : مرداد ۱۷, ۱۳۹۷ | ۱:۳۸ ب.ظ ­ ­ کد خبر:9668 ­ ­ تعداد بازدید :111 بازدید

یک فعال رسانه‌ای: معادباوری یکی از اصول اخلاق حرفه‌ای در رسانه ایران استیک فعال رسانه‌ای و مدرس دانشگاه در همدان با تأکید بر اینکه رسانه آئینه تمام‌نمای جامعه است، گفت: اصحاب رسانه خود را به نوعی هزینه جامعه می‌کنند و به همین علت خبرنگاری در دنیا به ثبت شغلی رسیده است و همواره جزء ۱۰ شغل پراسترس دنیا قرار دارد.
به گزارش رزن جوان به نقل از ایسنا، منطقه همدان، دکتر سیدمحمد معصومی امروز به مناسبت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران رزن جوان به نقل از ایسنا درباره «رعایت اخلاق حرفه‌ای در رسانه»، با اشاره به پدیده خبری جدید در ۲۰ سال اخیر به نام اخلاق رسانه‌ای، اظهار کرد: دنیای جدید به سمتی پیشترفت داشته که بدون اخلاق رسانه‌ای امکان‌پذیر نیست و این رسانه است که سمت‌وسوی حرکت دنیا را مشخص می‌کند و این توانایی را دارد که مسائل مورد آموزش در دانشگاه‌ها را مشخص کند.
وی در ‌رابطه با اهداف و الزامات رسانه و رعایت آن توسط اصحاب رسانه بیان کرد: آموزش، اطلاع‌رسانی و تفریح برای مخاطب از اهداف رسانه است و رعایت اخلاق حرفه‌ای از واجباتی است که اصحاب رسانه باید به آن توجه کنند. 
این مدرس دانشگاه درباره قدرت رسانه در سطح جامعه، اظهار کرد: رسانه شمشیر دو لبه‌ای است که می‌تواند در هر جامعه‌ای کارآمدی، فضیلت جامعه و ارتقاء شادی به افراد را به دنبال داشته باشد و یا بتواند زمینه تباهی، گمراهی، بازی با افکار، عوام‌فریبی و شهره‌سازی را دنبال کند.
معصومی در رابطه با قدرت بالا و تأثیر بسیار زیاد رسانه بر ذهن نویسندگان مطرح جهان، افزود: رسانه به اندازه‌ای قدرتمند است که کتاب‌های بسیار و اثرگذاری در تمامی ابعاد اثربخشی رسانه نوشته شده است.
وی در رابطه با رعایت الزامات اخلاقی که مهمترین آن رعایت اخلاق حرفه‌ای است، بیان کرد: الزاماتی که باعث می‌شود رسانه به سمت تخریب جامعه نرود، حفظ و رعایت اخلاق حرفه‌ای است، الزامی که در جامعه امروزی ما بحث جدید و جوانی است.
این مدرس دانشگاه درباره جوان بودن اخلاق حرفه‌ای در ایران، بیان کرد: اخلاق حرفه‌ای در ایران به زمان مشروطه برمی‌گردد اما به دو علت این بحث در کشور ما جدید به حساب می‌آید؛ یکی اینکه رسانه قبل از انقلاب پیش‌فرضی به عنوان استقلال را به شکل درستی دنبال نکرده بود و دیگری نبود استقلال کامل در حال حاضر برای رسانه‌های موجود است.
معصومی با تأکید بر وجود اعتماد مردم نسبت به رسانه گفت: یکسری از اصول‌های رسانه، اصولی مهم و طلایی هستند که اگر اصحاب رسانه در رعایت آنها موفق نباشند، اعتماد مردم نسبت به خودشان را از دست می‌دهند و این نبود اعتماد باعث می‌شود تا رسانه و اصحاب رسانه در کار خود موفق نباشند.
وی با اشاره به چندی از اصول طلایی که اصحاب رسانه باید به‌آن توجه کنند‌، افزود: صداقت به دو مفهوم راستگویی و سکوت نکردن در برابر راستگویی و حقیقت یا همان خودسانسوری، شفافیت داشتن خبر و عدم هر گونه وابستگی جناحی و یا اقتصادی از جمله اصول طلایی است که اصحاب رسانه باید به آن توجه کنند.
معصومی درباره تاریخ سالگرد روز خبرنگار در ایران گفت: روز جهانی خبرنگار سوم می و به تاریخ شمسی ۱۳ اردیبهشت است اما در ایران این روز بومی‌سازی شده و تاریخ آن ۱۷ مرداد همزمان با سالگرد شهادت شهید صارمی از خبرنگاران ایران در افغانستان است.
وی با تأکید بر اهمیت بومی‌سازی این تاریخ در ایران اضافه کرد: بومی‌سازی روز خبرنگار در ایران دارای پیام‌های بسیاری است که مهمترین این پیام گره خوردن آن با کلمه شهادت است. شهارت در باور ایرانی‌ها کلمه‌ای مقدس است و نشان از آموزه‌های مذهبی و دینی برای ایرانیان دارد و این بدان معناست که ایرانیان هر طرز فکری را که از غرب الگو می‌گیرند، باید با باورهای ایرانی- اسلامی خود ترکیب کنند و بعد آن را مورد استفاده قرار دهند.
این فرد رسانه‌ای در رابطه با اهمیت وجود باورهای دینی در حوزه خبرنگاری، اظهار کرد: وجود باور دینی در یک خبرنگار باعث می‌شود تا هنگام تنظیم خبر، به معاد و نتیجه و عواقب آن خبر بیندیشد و نتیجه این طرز تفکر ارائه اخباری دقیق، شفاف و به دور از ابهام است و همین ویژگی باعث می‌شود تا خبرنگار ایرانی چند قدم از خبرنگار غربی جلوتر باشد و در محیط فکری ایمن و آرام‌تری به تهیه و انتشار خبر اقدام کند به عبارتی معادباوری یکی از اصول اخلاق حرفه‌ای در رسانه ایران است.

انتهای پیام

لینک منبع

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار