امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۱۴
منتشر شده : مرداد ۱۸, ۱۳۹۷ | ۱:۳۹ ق.ظ ­ ­ کد خبر:9708 ­ ­ تعداد بازدید :110 بازدید

واگویه های یک خبرنگار در روز خبرنگارمدیرعامل خانه مطبوعات استات همدان گفت:این روزها حال عجیبی داریم، به قول سیدعلی صالحی حال همه ما خوب است، اما تو باور مکن!
به گزارش رزن جوان به نقل از ایسنا، منطقه همدان، مهرداد حمزه شامگاه گذشته در بزرگداشت روز خبرنگار استان همدان واگویه‌ای به شرح زیر برای حاضران خواند.
این روزها حال عجیبی داریم، به قول سیدعلی صالحی حال همه ما خوب است، اما تو باور مکن!
در حالی که غم بی‌کاغذی و غم بی‌مرکبی ذهنمان را مشوش کرده است، باید غم‌خوار مردم باشیم. مردمی که جیب‌هایشان خالیست و نگاهشان به دست‌های ما دوخته شده و شاید تنها امیدشان نوشته‌های ما باشد برای آن‌که فریادشان جایی همین حوالی شنیده شود.
این روزها دارم فکر می‌کنم در تمام این مدت چند خبر کار کرده‌ایم؟ چند گزارش؟ چند مقاله؟ و چقدر کلمات سیاه را بر صفحات سفید به بازی گرفته‌ایم تا از دردهای مردم سخن بگوییم!؟
این روزها با دیدن مردم در کوچه و خیابان فهمیده‌ام که مردم هنوز ما را باور دارند، اما وقتی سری به دکه‌های مطبوعاتی می‌زنم، انگار مردم با ما قهرند!
نمی‌دانم کدام اتفاق ما را از این برزخ نجات داد، اما خوب می‌دانم حوالی این روزها قطعا خبری خواهد شد و لبخند را دوباره بر لب‌های ما و مردم خواهند نشاند.
ما نداشته‌هایمان و سختی‌های زندگی مردم را با گوشت و پوست و استخوانمان درک می‌کنیم، گاهی آن‌ها را فریاد می‌زنیم و گاه چاره‌ای جز سکوت نداریم اما هنوز به روزهای روشن ایمان داریم.
ما در اینجا، در این خطه از سرزمین کهن ایران، یعنی مادستان، مهد فرهنگ‌ها و دیار عاشقان راست‌قامت، هزاران هزار سال است که با تکیه بر الوند ایستاده‌ایم و هراسی نداریم از هیچ طوفانی اما نگرانیم از حال و روز این روزهای مردم و می‌ترسیم از اشک کودکی که برای نان شبش دست به سوی کسی جز پدر و مادر دراز کند!
ما وارثان عشقیم، حسینی‌وار مرد میدانیم، هراسمان از جنگ نیست چراکه پیش از این سال‌ها جنگیده‌ایم و باکی از جان دادن برای مردم و میهن نداریم. ما تشنه شهادتیم، اما دلهره‌ داریم برای پدری که شرمنده زن و بچه است.
بر من خرده نگیرید که چرا این‌گونه سخن می‌گویم، چرا حرفی از این روز، کلامی از دغدغه‌ها و مشکلات خبرنگاران سخن نمی‌گویم! اما مگر درد ما جدای از درد مردم است؟ مگر ما این راه را انتخاب نکردیم تا صدای مردم باشیم؟ مگر می‌شود عاشق بود و درد معشوق را ندید؟ ما سال‌هاست که عاشق این مردمیم.
مردم اگر بخندند ما نیز خواهیم خندید، اگر بغض کنند با آنها بغض خواهیم کرد و خدا نیاورد آن روز را که مردم بگریند که ما هم توان کنترل اشک‌هایمان را نخواهیم داشت.
مطبوعات رکن چهارم دموکراسی است و دموکراسی بدون مردم یعنی هیچ. مطبوعات حلقه وصل مردم و دولت‌مردان هستند و این حلقه اگر از مردم فاصله بگیرد بی‌شک کارکرد خود را از دست داده است!؟
مگر جز این است که هر روز صبح وقتی چشم باز می‌کنیم، دنبال سوژه جدیدی بوده تا گره از کار کسی، گروهی یا جمعی باز کنیم!؟ پس حالا که مردم این گونه گرفتار هستند، بر ما دوچندان وظیفه است و این دشواری وظیفه بر دوش ما سنگینی می‌کند، چراکه چشمان هزاران هزار کودک، مادر و پدر به دستان ما، به قلم ما و آنچه می‌نویسیم و خواهیم نوشت دوخته شده است!
ما خبرنگاریم، جوانانمان از نسل علی‌اکبر هستند، پیرهایمان میراث‌دار حبیب بن مظاهر بوده، الگوی زنانمان، زینب بزرگ خبرنگار عالم است. ما از نسل رستم و سهراب و اسفندیار و آرش کمانگیریم، هم‌چون فرهاد تیشه بر کوه می‌زنیم و مجنون‌وار جان فدای ایران می‌کنیم.
با این همه گاهی از دردهای مردم قلبمان تیر می‌کشد، زبانمان قاصر می‌شود و بغض در گلویمان می‌شکند! به راستی چرا باید این‌گونه باشد!
از نو می‌نویسم برایتان، ما همه خبرنگاریم، جان می‌دهیم برای سرزمینمان، برای نظامی که عاشقانه دوستش داریم و تا آخرین قطره خون کنار نظام و مردم می‌ایستیم اما این روزها حالمان خیلی خوب نیست و درد مردم گاهی امانمان را بریده است، لطفا پیش از آنکه دیر شود، پیش از آنکه بغض‌هایمان به گریه تبدیل شود، فکری به حال مردم بکنید. تنها همین چند بیت شعر از قیصر شاعران ایران و ختم کلام.
سراپا اگر زرد و پژمرده‌ایم 
ولی دل به پاییز نسپرده‌ایم
چو گلدان خالی لب پنجره 
پر از خاطرات ترک خورده‌ایم
اگر داغ دل بود ما دیده‌ایم
اگر خون دل بود ما خورده‌ایم
اگر دل دلیل است ما آورده‌ایم
اگر داغ شرط است ما برده‌ایم
دلی سربلند و سری سر به زیر
از این دست عمری به سر برده ایم

انتهای پیام

لینک منبع

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار