امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۴
منتشر شده : مرداد ۲۳, ۱۳۹۷ | ۵:۵۲ ب.ظ ­ ­ کد خبر:10512 ­ ­ تعداد بازدید :105 بازدید

تصویب رهاسازی آب از سوی ایران در بخش عراقی هورالعظیمخوزستان در احاطه دود هورالعظیم

کیامرث حاجی‌زاده در گفت‌وگو با رزن جوان به نقل از ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم اظهار کرد: علی‌رغم اینکه چندین بار توسط بالگردهای آبپاش نسبت به اطفای حریق در بخش عراقی تالاب هورالعظیم اقدام کرده‌ایم اما متاسفانه طرف عراقی برای خاموش کردن آتش و تامین حق‌آبه تالاب طبق تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی پای کار نیامده است.

وی افزود: در حال حاضر مجددا قسمت‌هایی از بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار آتش‌سوزی شده اما وسعت حریق کمتر از گذشته است.

حاجی‌زاده با اشاره به تشکیل کمیته‌ای جهت رهاسازی آب در بخش عراقی تالاب هورالعظیم تصریح کرد: حق‌آبه تالاب هورالعظیم باید توسط هر دو کشور عراق و ایران تامین شود.

وی گفت: علی‌رغم کمبود آب، بخش ایرانی تالاب هورالعظیم آبگیری شده است. همچنین مصوب شده است که آب از طریق ایران به بخش عراقی تالاب هورالعظیم رهاسازی شود البته این موضوع نیاز به اخذ مجوز از کشور عراق دارد که وزارت خارجه و حوزه امنیتی پیگیر این موضوع هستند.

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان اظهار کرد: جهت نمناک کردن بخش عراقی تالاب هورالعظیم آمادگی داریم.

وی گفت: همچنین مجددا برای عملیات اطفای حریق تقاضای هواپیما کردیم اما به دلیل اینکه هواپیما دچار نقص فنی شده، ممکن است تا چند روز آینده به اهواز اعزام شود.

حاجی‌زاده تاکید کرد: لازم است وزارت امور خارجه و دستگاه‌های امنیتی و مرزی در خصوص رسیدگی به آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم بیشتر فعال شوند و جهت اخذ مجوز از کشور عراق برای رهاسازی آب و انعقاد تفاهم‌نامه اقدام کنند. همچنین باید بین سازمان حفاظت محیط زیست ایران و کشور عراق جهت تامین حق‌آبه تالاب هورالعظیم تعهداتی منعقد شود زیرا احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی وجود دارد.

انتهای پیام

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با بیان اینکه مجددا قسمت‌هایی از بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار آتش‌سوزی شده است، گفت: طرف عراقی برای خاموش کردن آتش و تامین حق‌آبه تالاب طبق تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی پای کار نیامده است.

لینک منبع

قالب وردپرس


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , , , , , , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار