امروز : جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
منتشر شده : شهریور ۲, ۱۳۹۷ | ۱۲:۳۹ ب.ظ ­ ­ کد خبر:11773 ­ ­ تعداد بازدید :746 بازدید

هادی البرزی دعوتی

نقش رسانه‌هاي محلي در توسعه

رسانه‌هاي محلي هرچند از وسعت و گستردگي انتشار کمتري نسبت به رسانه‌هاي ملي برخوردار هستند، اما در توسعه نقاط مختلف کشور نقش بسزايي دارند. ترديدي نيست که در عصر ارتباطات آگاهي از اخبار حوزه جغرافيايي و زيست بوم محل زندگي انسان از اهميت بالايي برخوردار است. بارها ديده ايم که رسانه‌هاي محلي در انعکاس اخبار حوزه خبري خود گوي رقابت را از رسانه هاي غيرمحلي ربوده اند و توانسته‌اند خود به منبع خبري تبديل شوند.


دکتر هادی البرزی دعوتی، دکترای مدیریت رسانه و مدرس دانشگاه در یادداشتی برای رزن جوان نوشت: در عصر ارتباطات ديگر پيگيري اخبار محلي فقط به ساکنين مستقر در آن مناطق تعلق ندارد و همه افرادي که به نوعي در منطقه‌اي متولد شده و يا گذران زندگي داشته‌اند، علاقهمند به پيگيري اخبار مناطق خود حتي در مرکز هستند. رسانه‌هاي محلي را بايد فرصتي براي توسعه دانست که نقش چشم بينا، گوش شنوا و زبان گويايي مناطق محلي را بازي مي‌کنند. از يک طرف اين رسانه‌ها مي‌توانند ظرفيت‌ها و فرصت‌هاي توسعه منطقه خود را بيان و مطالبه کنند و از طرف ديگر مي‌توانند نقطه اتصال بين نيروي انساني توانمند موجود در منطقه و يا مرکز کشور باشند که به اين مناطق احساس تعلق دارند.

با نگاهي به فعاليت‌هاي پايگاه خبري و تحليلي رزن جوان مي‌توان المان‌هاي يک رسانه محلي را ديد که سعي مي‌کند در پوشش خبري رخدادها و فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي شهرستان رزن رکورد جديدي از سرعت و دقت را به جاي بگذارد. نگاه تحليلي و مطالبه‌گرانه اين رسانه به توسعه شهرستان و توانمندي‌هاي و معرفي مشاهير گذشته و نيروي انساني حال حاضر شهرستان رزن از ديگر ويژگي‌هاي رزن جوان است، انتشار هفته نامه محلي موضوعي و تحليلي با ظاهري وزين از ديگر نقاط قوت اين رسانه پوياست.

به نظر مي‌رسد رزن جوان در مرحله جديد فعاليت رسانه‌اي خود بايد بتواند به عنوان يک رسانه مردمي هر چه بيشتر و به صورت متوازن تر ظرفيت‌هاي همه نقاط رزن و به ويژه روستاها را معرفي کند. اين رسانه بايد ارتباط نزديکي با مردم بگيرد و به نوعي نقش رسانه مردم محور را درسطح شهرستان بازي کند. رزن جوان بايد در حمايت از ظرفيت هاي شهرستان رزن هر چه بيشتر به المان‌هاي يک رسانه محلي نزديک شود و از سطحي ديدن رويدادها و اخبار رزن به مانند رسانه‌هاي خارج از منطقه به عمق رويدادها و نگاه تحليلي و عميق وارد شود. نکته آخر اينکه نام بامسماي اين رسانه از يک طرف بايد محلي براي انعکاس فعاليت‌هاي جوانان منطقه در عرصه‌هاي گوناگون باشد و هم بتواند مانند نام خود با خبرنگاراني جوان و با انگيزه در عرصه اطلاع رساني شهرستان جوان بماند و جوان عمل کند.


3 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, , , , ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار