امروز : یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۲
منتشر شده : شهریور ۱۹, ۱۳۹۷ | ۵:۰۹ ب.ظ ­ ­ کد خبر:14000 ­ ­ تعداد بازدید :78 بازدید

برداشت مازاد آب از دشت همدان و بهارمدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: دشت همدان و بهار سهمیه استفاده ۱۵۱ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی را دارد که این میزان در حال حاضر ۲۲۲ میلیون مترمکعب است.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، مرتضی احدی دوشنبه ۱۹ شهریور در بیست و چهارمین شورای حفاظت از منابع آب شهرستان همدان، در تشریح برنامه‌ها و سرفصل‌های کارگروه مبارزه با کم‌آبی، اظهار کرد: تغییر الگوی کشت به گیاهان کم‌آب‌ربر و سازگار با منابع آب و خاک، مدیریت مشارکتی منابع آب با همکاری ذینفعان و جذب سرمایه و تغییر الگوی فضای سبز و برنامه کاهش ۳۰ درصدی مصارف آب فضای سبز و خدمات شهری بخشی از برنامه‌ها است.
وی افزود: ارتقاء سامانه‌های پایشی مصارف آب، بازنگری در طرح‌های نیمه‌تمام که در تناقض با برنامه سازگاری با کم‌آبی در استان بوده و کاهش مصرف آب کشاورزی از طریق اصلاح روش‌های مدیریت آب و کشت دوم بخش دیگری از برنامه‌های کارگروه مبارزه با کم‌آبی است.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای همدان خاطرنشان کرد: بر طبق استفاده و مصرف آب تا چند سال آینده آبی برای شرب و استفاده نخواهد ماند که این مسأله نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی در حال را دارد.
وی با اشاره به اینکه صنایع، بهداشت و شرب بیشترین میزان مصرف آب را دارند که این میزان را باید به استانداردهای جهانی نزدیک کنیم، درباره میزان مصرف چاه‌های غیرمجاز در سطح شهرستان گفت: چاه‌های با مصرف کمتر از ۲۰ متر ۴۹۸ مورد، از ۲۱ تا ۵۱ متر ۹۶ مورد، ۵۱ تا ۱۰۰ متر ۱۱۱ مورد و بیش از ۶۰ مترمکعب ۶۵ حلقه گزارش شده است.
احدی با تأکید بر حفظ حریم چاه‌های آب شرب و با بیان اینکه حداقل حریم این چاه‌ها ۵۰۰ متر تصویب شده است، به تغییر اقلیم استان همدان اشاره و بیان کرد: بر اساس تحقیقات در ایام اخیر افزایش دو درجه‌ای دمای همدان نسبت به میزان همیشگی، کاهش روزهای یخبندان و تغییر الگوی بارش را شاهد بوده‌ایم.
وی یادآور شد: پساب شهر همدان ۴۰ میلیون مترمکعب است که سال‌های قبل ۱۵ میلیون مترمکعب برای نیروگاه اختصاص می‌یافته است و مابقی برای تغدیه آبخوان‌ها استفاده می‌شود.
مدیر امور آب شهرستان همدان نیز گفت: نصب کنتورهای هوشمند از وظایف کشاورزان است که در مدت‌های اخیر به علت نبود قطعات کنتور و گران شدن آن، کشاورزان تمایلی به خرید کنتور ندارند.
محمد رضی با بیان اینکه ۹۶۵ کنتور هوشمند نصب شده است، تصریح کرد: سه روستای انصارالامام، امزاجرد و یکن‌آباد بیشترین جابجایی چاه‌ها یعنی ۱۷۸ مورد چاه غیرمجاز را داشته‌اند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد؛ مبارزه با علف‌هاي هرز در بیش از۳۰۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو
 • لزوم تاسیس شرکت های دانش بنیان در شهرستان ها
 • مدیر امور آب وفاضلاب روستایی شهرستان ملایرخبر داد: ساخت ۴ مجتمع آبرسانی؛ نیازمند ۷۵۰ میلیارد ریال اعتباراست
 • "سودای خیال" در همدان اجرا می‌شود
 • مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان: پویش " بهار مهربانی " نیاز روحی سیل زدگان را تآمین می‌کند
 • مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان خبرداد؛ محکومیت بیش از ۲۲۲ میلیارد ریالی متخلفین اقتصادی در سال ۹۷
 • فرماندار همدان در دفتر _رزن جوان مطرح کرد مطالعه احداث قطار شهری در همدان/ همدان، کلانشهر نیست
 • سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد: خبر هدیه ازدواج به دختران زیر ۲۰ و پسران زیر ۲۴ سال کذب است
 • استاندار همدان: دشمن با زر، زور و تزویر قصد از بین بردن وحدت مردم و نظام را دارد
 • ۲۹ فروردین یادآور دلاوری های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی
 • آخرین اخبار