امروز : یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۲
منتشر شده : شهریور ۱۹, ۱۳۹۷ | ۵:۲۵ ق.ظ ­ ­ کد خبر:13942 ­ ­ تعداد بازدید :86 بازدید

وقتی گرانی مردم را تماشاگر می‌کند …همزمان با فرارسیدن سالروز جهانی شدن شهر سفال و سرامیک لالجین، به مناسبت این روز مراسم جشنی در ورودی شهر لالجین به مدت ۱۰ شب برگزار شد و شاهد برپایی نمایشگاه صنایع دستی در این شهر بودیم.
به‌گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، میزبانی استان برای برگزاری اجلاس بین‌المللی همدان ۲۰۱۸، پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی و چهلمین اجلاس سالیانه اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)  نشان از ظرفیت‌های بالای گردشگری همدان دارد که از سال گذشته سعی شده با برگزاری این رویداد، استان همدان و به ویژه شهر جهانی سفال بهتر از گذشته در عرصه ملی و بین‌المللی معرفی شود.
نمایشگاه عرضه و فروش صنایع دستی در لالجین همزمان با سالروز جهانی شدن لالجین، برگزاری رویداد «همدان ۲۰۱۸» و حضور سفرای خارجی در همدان و با ۳۰ غرفه از استان‌های البرز، زنجان، شیراز، مشهد، اراک، کرمانشاه، ملایر، همدان برپا شد اما با وجود اینکه لالجین خود قطب سفال است، جای سفالش در این نمایشگاه بسیار خالی بود.
مسئول برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و نایب رئیس مؤسسه هنروران با بیان اینکه برگزاری این نمایشگاه بدون حمایت دولت برگزار شد، به خبرنگار _رزن جوان گفت: این نمایشگاه متشکل از سوغات و صنایع دستی همدان و ایران و با هدف معرفی فرهنگ و تمدن ایران و همدان بود و به‌زودی با کیفیت بهتری در سلمانیه عراق و ایروان ارمنستان برپا می‌شود.
فرشید موفق ادامه داد: این نمایشگاه قرار بود همراه با جشن شاد و مفرح، طبق برنامه‌ریزی در گنجنامه و پیاده‌راه بوعلی برگزار شود که با مخالفت‌های مسئولان استانی مواجه شدیم بنابراین برای برپایی این نمایشگاه با محوریت اشاعه و معرفی فرهنگ و صنایع دستی ایران و همدان، در شهرستان‌های استان با همکاری شهرداری‌ها اقدام کردیم به طوریکه با همکاری شهرداری لالجین این نمایشگاه در ورودی لالجین به مدت ۱۰ شب برگزار شد.
شهردار لالجین نیز در پاسخ به این سوال که چرا در نمایشگاه صنایع دستی، سفال عرضه نشده است؟ به خبرنگار _رزن جوان گفت: هدف، معرفی بیشتر شهر جهانی لالجین به عنوان قطب سفال ایران و حفظ عنوان شهر جهانی بوده است.
حمید محبی ادامه داد: لالجین خود قطب تولید و عرضه سفال است و بیش از ۳۰۰ فروشگاه عرضه سفال در سطح شهر وجود دارد و شاید زیاد مناسب نبود که در این نمایشگاه که فقط ۳۰ غرفه دارد و از صنایع دستی شهرهای دیگر هم هست، غرفه سفال برپا شود.
وی افزود: فروشگاه‌های لالجین همه روزه سفال عرضه می‌کنند و این نمایشگاه فرصتی برای معرفی خود لالجین به عنوان پایتخت سفال ایران به شهرهای دیگر بود.
این جشن و نمایشگاه صنایع دستی می‌رفت که بسیار غنی و پربار باشد اما به خاطر اطلاع‌رسانی کم و عدم حمایت مسئولان استانی آن گونه که باید پررنگ نبود البته مردم لالجین حضور پررنگی داشتند.
بعضی از غرفه‌ها از استقبال خوبی برخوردار بود اما بعضی غرفه‌ها به گفته مردم یعنی گران‌شدن محصولات صنایع دستی، آنها را تبدیل به تماشاگرانی کرده بود تا به جای لذت خرید، طعم حسرت را بچشند.
سیاه‌چادرهای حاشیه این نمایشگاه پررونق‌تر از غرفه‌ها بود به طوریکه سیاه‌چادرها پای ثابت اکثر نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شده تا عشایر استان‌های مختلف بتوانند انواع آش‌ها و نان‌های محلی خود را به فروش برسانند. فضای داخل سیاه‌چادرها و جداول خیابان‌های اطراف آنها، مملو از مردمی بود که با خرید انواع خوراکی‌های روستائیان و عشایر از خود پذیرایی می‌کردند.
«غرفه‌های نمایشگاه، بازدیدکننده بسیار داشت اما خریدار، کم پیدا می‌شد»، این جمله را به اشکال مختلف اکثر صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی که غرفه داشتند می‌گفتند. البته نام این هنرمندان و غرفه‌داران را به درخواست خودشان اعلام نمی‌کنیم تا تهدیدی از جمله عدم تمدید و صدور کارت صنعتگری آنها از سوی سازمان میراث فرهنگی وجود نداشته باشد.
به گفته غرفه‌داران هدف از حضور در این نمایشگاه بیشتر حفظ فرهنگ، هویت، صنایع دستی و سنت ایران بود. درباره وضعیت بازدید و خرید مردم در نمایشگاه، یکی از غرفه‌داران گفت: در نمایشگاه شاید تعداد مردم برای بازدید کم  نبود اما دیگر کمتر کسی خریدار محصولات است البته این بدان معنا نیست که رغبت مردم نسبت به صنایع دستی کم شده باشد بلکه مردم با میل زیادی به سمت محصولات صنایع دستی کشیده می‌شوند و تک تک محصولات را هم رصد می‌کنند اما قیمت‌ها افزایش پیدا کرده و مردم، قدرت خرید کمتری دارند.
وی ادامه داد: بنده فروش خوبی نداشتم اما از فروشگاه‌های سفال لالجین به مقدار زیاد خریداری کردم، نخستین‌بار است که به لالجین می‌آیم و در سفرهای بعدی به همراه خانواده حتما همین شهر را انتخاب می‌کنیم.
غرفه طراحي لباس با الهام از دوران قاجار، لباس‌های قاجاری با تاج قاجاری با هنر زیبایی از دوران قاجاریه که گویای تاریخ چند صد ساله گذشته ایران است، بسیار جلب توجه می‌کند که به گفته غرفه‌دار لباس‌ها با ظرافت خاصی تهیه شده اما متأسفانه از استقبال خوبی برخوردار نبود.
غرفه زنجان پررونق‌تر از سایر غرفه‌ها بود و خرید ظروف مسی از استقبال بالایی برخوردار بود همچنین چاقوهای زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می‌شد، خواهان زیادی داشت.
یک هنرمند همدانی هم محصولات چرمی و تهیه شده از پوست حیوانات را در غرفه‌ای به نمایش گذاشته بود که به گفته خودش از استقبال خوبی برخوردار بوده و فروش بدی نداشتند و مردم می‌خریدند به طوریکه محصولات آنها شامل کیف، کلاه و کت‌های چرمی از پوست گاو، پوست گوسفند مریلوس استرالیایی و پوست سمور که خاصیت درمانی دارد، بود.
یکی دیگر از غرفه‌داران که انواع تابلوها که همه کار دست بود را در نمایشگاه عرضه کرده بود، نمایشگاه را فرصتی برای معرفی هنرهای خود دانست و گفت: هر چند مردم فقط آمدند و به تابلوها دست زدند و قیمت آنها را پرسیدند و رفتند.
غرفه‌دار دیگری هم که هنرمند زیورآلات بود، اظهار کرد: تعداد بازدیدکنندگان خوب بود و همه هم از محصولات ما دیدن می‌کردند اما کمتر کسی خریدار بود به طوریکه از آغار به کار نمایشگاه تنها تک تک محصولات خود را به مردم نشان داده و معرفی می‌کردیم. آثارموجود در غرفه براساس زبان و ملیت‌ها ساخته و تاریخ و فرهنگ گذشته ایران را در هر دوره بازسازی شده است.
 یک بازدیدکننده گفت: آثار هنرمندان بسیار زیباست و خلاقیت بیشتری در آثار عرضه شده وجود دارد اما قیمت‌ها بالاست و نمی‌شود خرید کرد و مجبوریم فقط حسرت بخوریم. بیشتر مردم به خاطر علاقه‌ای که به محصولات صنایع دستی دارند در این نمایشگاه حاضر شدند.
بازدیدکننده دیگری هم اظهار کرد: این نمایشگاه را مثل بسیاری از نمایشگاه‌های دیگر فقط برای بازدید و گذران وقت آمدم تا برای خرید و از جشن‌هایی که در این ۱۰ شب در این مکان برگزار شد، استفاده کردم.
با این اوصاف پیشنهاد می‌شود سازمان میراث فرهنگی در هفته صنایع دستی، تسهیلاتی را ارائه کند تا با تخصیص تخفیف‌های لازم، مردم بتوانند خرید بیشتری از محصولات صنایع دستی داشته باشند و با رونق بازار، هنرمندان و صنعتگران نیز نسبت به ادامه فعالیت‌های خود دلگرم شوند.
گزارش از: زهرا پاکزاد، خبرنگار _رزن جوان، منطقه همدان

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد؛ مبارزه با علف‌هاي هرز در بیش از۳۰۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو
 • مدیر امور آب وفاضلاب روستایی شهرستان ملایرخبر داد: ساخت ۴ مجتمع آبرسانی؛ نیازمند ۷۵۰ میلیارد ریال اعتباراست
 • لزوم تاسیس شرکت های دانش بنیان در شهرستان ها
 • "سودای خیال" در همدان اجرا می‌شود
 • مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان: پویش " بهار مهربانی " نیاز روحی سیل زدگان را تآمین می‌کند
 • مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان خبرداد؛ محکومیت بیش از ۲۲۲ میلیارد ریالی متخلفین اقتصادی در سال ۹۷
 • فرماندار همدان در دفتر _رزن جوان مطرح کرد مطالعه احداث قطار شهری در همدان/ همدان، کلانشهر نیست
 • سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح کرد: خبر هدیه ازدواج به دختران زیر ۲۰ و پسران زیر ۲۴ سال کذب است
 • استاندار همدان: دشمن با زر، زور و تزویر قصد از بین بردن وحدت مردم و نظام را دارد
 • ۲۹ فروردین یادآور دلاوری های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی
 • آخرین اخبار