امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۸
منتشر شده : مهر ۱۴, ۱۳۹۷ | ۶:۳۸ ق.ظ ­ ­ کد خبر:18318 ­ ­ تعداد بازدید :133 بازدید

مدیر جهاد کشاورزی فامنین خبرداد؛ کشت ۲۲۱ هکتار کلزا در فامنینمدیر جهاد کشاورزی فامنین از کشت ۲۲۱ هکتار کلزا در شهرستان فامنین خبر داد و گفت: در سال زراعی جاری  ۲۲۱ هکتار کلزا در سطح شهرستان فامنین کشت شده که ۱۰ هکتار از این کشت مربوط به کشت رقم دیرکشت اکتانز در مهرماه بوده است.

جعفر کاویانی دلشاد در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان با اشاره به اینکه کشت کلزا در شهرستان فامنین از ۱۵ شهریور تا ۱۰ مهر ماه انجام شده است، گفت: اکنون کشت کلزا در این شهرستان پایان یافته است.

وی  با اشاره به تأمین بذور داخلی و خارجی کلزا، یادآور شد: بذور مورد نیاز کشاورزان در فصل مناسب از ارقام op   و هیبرید  تهیه و توزیع شده است.

کاویانی دلشاد با اشاره به اینکه بذور خارجی عمدتاً فرانسوی وشامل ارقام نپتون، دانوب، هیدرومل، ریتمو، ایمپریو ودر سطح محدودتری بذور آلمانی (اکتانز وتراویاتا )بوده است، ادامه داد: ارقام خارجی هیبرید، علاوه بر رشد سریع، عملکرد بالایی داشته و ریزش هم ندارد.

وی با تأکید بر اینکه کلزا در تناوب با گندم باعث افزایش عملکرد گندم می‌شود، خاطرنشان کرد: کشت گندم بعد از برداشت کلزا ۲۵ درصد عملکرد گندم را افزایش می‌دهد و همچنین در افزایش ماده آلی خاک موثر است.

وی افزود: به منظور حمایت از کشت این محصول قیمت خرید دانه کلزا به صورت تضمینی بوده  و برای سال زراعی ۹۷-۹۸ قیمت  خرید کلزابا افزایش مطلوبی  پیش بینی ‌می شود. قابل ذکر است دولت برای ارقام خارجی کلزا به ازای هر کیلوگرم مبلغ قابل ملاحظه‌ای را به‌عنوان یارانه پرداخت کرده است.

کاویانی دلشاد در پایان گفت : ۴۸ میلیون ریال تسهیلات سرمایه در گردش به ازای هر هکتار کشت کلزا  به متقاضیان کشت کلزا در سال جاری پرداخت خواهد شد .

 

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار