امروز : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۳
منتشر شده : مهر ۱۴, ۱۳۹۷ | ۶:۳۳ ق.ظ ­ ­ کد خبر:18316 ­ ­ تعداد بازدید :103 بازدید

/گزارش/ غفلت از اقتصاد و معیشت کانون بنگاه‌های تولیدیروز ملی روستا و عشایر به عنوان یکی از مناسبت‌های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت شده است بنابراین معرفی چنین روزی می‌تواند به توسعه و ترویج فرهنگ روستایی کمک کند.

به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، به طور قطع نقش روستائیان کشور در هر دوره و زمانه‌ای به‌ویژه در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفت چرا که این قشر شریف و بعضا محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل شده‌اند و در کنار آنان نیز عشایر، این مردمان غیرتمند و صبور که امام(ره) آنان را ذخائر این مملکت نامیده‌اند، در راه داشتن وطنی سرافراز جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های فراوانی از خود نشان داده‌اند.

روستاها و نواحی عشایری در کشور از جوانب مختلفی از جمله امنیتی، فرهنگی، اجتماعی و البته اقتصادی اهمیت دارد. این مناطق، کانون بنگاه‌های تولیدی به شمار می‌روند و بیشترین فعالیت مردم روستا و عشایر کشاورزی، دامداری و صنایع دستی است. عشایر حدود ۳۸ درصد مراتع خوب کشور را در اختیار دارند و اغلب تولیدات کشاورزی عشایر، سالم و ارگانیک هستند.

در استان همدان ۱۰۶۷ روستا و بیش از ۱۳ هزار عشایر وجود دارد که نقش بسزایی در تولیدات و توسعه دارد به طوریکه با وجود ۲۱ روستای هدف گردشگری در این استان علاوه بر رونق گردشگری در نواحی روستایی اشتغال و توسعه پایدار خواهیم داشت.

مهاجرت روستائیان با وجود ایجاد زیرساخت‌ها 

به گزارش _رزن جوان، مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری همدان با اشاره به اینکه روستاها محور توسعه استان هستند، گفت: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵؛ در استان همدان ۱۰۶۷ روستا وجود دارد که ۸۷۰ روستا دارای دهیار است.

ظاهر پورمجاهد با بیان اینکه ۳۰۲۱ نفر در شوراهای روستایی عضویت دارند، اظهار کرد: در صورتی‌که با اعضای شوراهای روستا مشارکت شود توسعه روستایی معنای دیگری پیدا می‌کند اما اگر مردم همراهی نکنند اجرای کامل برنامه‌ها اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: از ابتدای تأسیس دهیاری تا کنون ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار سرانه از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به حساب آنها واریز شده که ۷۵ درصد این رقم در دولت تدبیر و امید واریز شده که نشان از نگاه ویژه دولت به قوانین پنجم و ششم در رابطه با روستاها داشته است.

پورمجاهد با بیان اینکه سنوات گذشته اقدامات خوبی بابت زیرساخت‌ها در روستاها رخ داده است، تصریح کرد: در تمام روستاها زیرساخت‌هایی از جمله آب، برق و گاز و اجرای فازهای مختلف بهسازی روستایی انجام شده اما می‌بینیم مهاجرت هم اتفاق می‌افتد که علت آن این بوده که شاید در برنامه‌ها از بحث معیشت و اقتصاد روستائیان غافل بوده‌ایم و این خلأ الان مشخص شده است.

وی با اشاره به اینکه در کشور ۵۰۰۰ روستا مورد مطالعه قرار خواهند گرفت، افزود: سهم استان همدان در این مطالعه نزدیک به ۵۰۰ روستا است که موضوعات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توسط مشاورین مطالعه می‌شود و برای هر روستا راهکاری ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری همدان با بیان اینکه امسال ۳۴۰ روستا مطالعه خواهد شد، اظهار کرد: در سال گذشته در استان همدان ۱۶۴ روستا مطالعه شد به طوریکه روستاهای ناحیه شمالی از مشاور گرفته شد و ناحیه جنوب نیز قرار است ارائه شود.

وی با تأکید بر اینکه این مطالعه روستاها نیاز استان است، تصریح کرد: تأکید مدیریت استان انجام کارهای با کیفیت است و ما به دنبال این هستیم اعتبارات به کیفیت صرف شود.

پورمجاهد با اشاره به اینکه در سال ۹۶ و ۹۷، ۳۷۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی به استان همدان تخصیص پیدا کرد، یادآور شد: از این میزان تسهیلات ۵۰ درصد عقد قرارداد و ۱۴۰ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه صدور سند مالکیت روستایی در زمینه دریافت تسهیلات اشتغالزا کمک زیادی به روستائیان دارد، اظهار کرد: بخشی از مشکلات دریافت تسهیلات اشتغال روستایی که مربوط به عدم دریافت تضامین روستایی از سوی بانکها بود، حل شده است.

افزایش قیمت‌ها، چالش به بهره‌برداری رساندن طرح‎های اشتغالزای روستایی

مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری همدان با تأکید بر اینکه استان همدان جزء استان‌های برتر در جذب تسهیلات اشتغال روستایی است، گفت: استان همدان در انتخاب پروژه‌ها و طرح‌ها خوب عمل کرده اما الان افزایش قیمت‌ها چالش به بهره‌برداری رساندن این طرح‌هاست.

وی با اشاره به اینکه بعضی از دستگاه‌ها و نمایندگان در بحث روستاها دخالت می‌کنند، در رابطه با ساخت‌وسازخانه باغ و ویلا در اطراف روستاها گفت: در خرداد سال گذشته قانونی مصوب شد که به ساخت‌وسازهای غیرمجاز انشعاب واگذار شود که همین قانون باعث افزایش ساخت‌وسازهایی در اطراف روستاها شد که خوشبختانه براساس این قانون این ساخت‌وسازها باید ظرف ۳ سال تعیین تکلیف شوند.

پورمجاهد ادامه داد: ۲۱ روستای هدف گردشگری در استان همدان وجود دارد که اعتبارات خوبی به آنها اختصاص یافته به‌طوریکه در روستای ملحمدره ۷۰۰ میلیون تومان و روستای مانیزان ۶۰۰ میلیون تومان هزینه زیرساخت‌ها شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و عشایری استانداری همدان از صدور ۲۹ مجوز خانه بوم‌گردی در روستاهای استان خبر داد و گفت: ۱۱ خانه بوم‌گردی در استان فعال است.

وی در رابطه با نیازسنجی اشتغال در روستاها، تصریح کرد: اولویت‌های سرمایه‌گذاری در هر روستا مطالعه می‌شود که در مطالعه ۱۶۴ روستا نیازسنجی اتفاق افتاده و مشخص است چه فعالیت اقتصادی در روستاها توجیه دارد.

اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در همدان

به گزارش _رزن جوان، مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان نیز از طرح آمارگیری مسکن روستایی در استان خبر داد و گفت: طرح آمارگیری مسکن روستایی از ۲۱ مهر تا ۲۱ آبان توسط آمارگیران در سطح ۲۷۹ روستای استان اجرا خواهد شد.

حسن ظفری افزود: در این نمونه آماری، ویژگی‌های سازه‌ای، معماری و اقلیمی  ۴۹۶۵ واحد مسکن روستایی در قالب ۳ پرسشنامه با ۵۰ سوأل مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: در سرشماری نفوس و مسکن تعداد واحد و جمعیت به عنوان ۲ معیار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اما در طرح آمارگیری مسکن روستایی، ویژگی‌های کمی و کیفی، نوع دسترسی و ویژگی‎های اقلیمی به تفصیل مورد سوأل قرار می‌گیرد که می‌تواند اطلاعات پایه‌ای را در اختیار استان قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه براساس سرشماری نفوس و مسکن در استان همدان ۱۱۷ هزار واحد مسکن روستایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد تخصیص اعتبار ۱۰۶ هزار واحد روستایی به استان ابلاغ شده و بیش از ۹۸ هزار واحد به نظام بانکی معرفی شده و بیش از ۹۰ هزار واحد نوسازی و بهسازی شده است.

ظفری با بیان اینکه از سال ۸۴ تا کنون ۹۸۰ میلیار تومان اعتبار به استان ابلاغ شده است، اظهار کرد: شاخص بهسازی مسکن روستایی در کشور ۴۱ درصد بوده اما این شاخص در استان همدان ۵۴ درصد است که فاصله چشمگیری بین متوسط کشوری و استان وجود دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان یادآور شد: در سال ۹۶ و ۹۷ فرصت خوبی فراهم شد که از تسهیلات بهسازی مسکن روستایی استفاده شد به طوریکه کسانی‌که ضوابط فنی را در ساخت رعایت کردند در صورت عدم تمکن مالی توسط مالک برای تکمیل می‌توانند از کمک بلاعوض حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) استفاده کنند و نسبت به  تکمیل واحد مسکونی اقدام کنند.

وی اضافه کرد: تا کنون ۱۹ میلیارد تومان کمک بلاعوض از حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره) در اختیار بنیاد مسکن استان قرار گرفته و بیش از ۱۷۸۶ متقاضی واجد شرایط  شناسایی شده و بیش از ۵۰ درصد این متقاضیان موفق به اخذ قسط اول کمک بلاعوض شدند.

 شاخص بهسازی روستایی همدان از کشور پایین‌تر است

وی با بیان اینکه شاخص بهسازی روستایی کشور ۷۴ درصد و در استان همدان ۴۳ درصد است، عنوان کرد: از ۹۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان همدان، در ۶۸۶ روستا عملیات فاز یک بهسازی شروع شده و فاز یک ۳۸۷ روستا به اتمام رسیده و ۲۹۹ روستا نیز در دستور کار قرار دارد.

ظفری خاطرنشان کرد: ظرف ۳ سال گذشته ۴۰۷ روستای استان از قیر اعتباری برخوردار شدند و بیش از ۳۳۳ کیلومتر عملیات  آسفالت‌ریزی در مساحتی افزون بر ۲ میلیون و ۶۶۷ هزار مترمربع انجام شده است.

وی گفت: قیر اعتباری سال ۹۶ نزدیک به ۱۹ میلیارد تومان تخصیص داشت و پیش‌بینی می‌شود امسال بتوانیم از مرز ۱۹ میلیارد تومان عبور کنیم به طوریکه در سال ۹۷ تا کنون ۶۰ کیلومتر از معابر روستایی در استان همدان آسفالت شده است که به طور قطع از ۱۰۰ کیلومتر عبور خواهیم کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با بیان اینکه نقشه ثبتی ۸۰۳ نقطعه جمعیتی آماده شده است، تصریح کرد: نقشه ثبتی  ۱۹ شهر زیر ۲۵ هزار نفر و ۷۸۴ نقطه روستایی استان آماده شده که بیش از ۱۸۲ هزار پرونده با مشخصات ثبتی جهات اربعه، همجوارها و حقوق عرفی تشکیل شده و ۱۴۲ هزار جلد سند مالکیت صادر شده و در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد مساکن روستایی استان دارای سند مالکیت ثبتی هستند.

عشایر نیمه دوم آبان کوچ می‌کنند 

رئیس امور عشایر استان همدان با اشاره به وجود ۲۵۰۰ خانوار عشایری در استان همدان، از کوچ عشایر در آبان‌ماه خبر داد و به خبرنگار _رزن جوان گفت: کوچ عشایر استان از نیمه دوم آبان به سمت استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان و خوزستان آغاز خواهد شد.

حسین محمدی با تأکید بر اینکه عشایر استان به عنوان جامعه‌ای مولد نقش زیادی در تأمین نیازهای استان دارند، افزود: عشایر نقش بارزی در اقتصاد مقاومتی کشور دارند به طوریکه ۳۸ درصد مدیریت مرتع و ۲۵ درصد تولید گوشت کشور توسط این قشر انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه عشایر استان ۴۷۰ هزار رأس دام در اختیار دارند، تصریح کرد: قلمرو عشایر استان  ۹۰ هزار هکتار بوده و ۹٫۷ درصد از مراتع استان در اختیار عشایر قرار دارد.

محمدی با اشاره به سهم ۲۵ درصدی عشایر در تولید گوشت قرمز، بیان کرد: امسال بیش از ۵۰۰۰ تن گوشت قرمز توسط عشایر استان همدان تولید شده است.

وی برخورداری از سوابق سیاسی، اجتماعی و نقش عشایر در دفاع از مرزها، انطباق با محیط زیست، در اختیار داشتن ۲۸ درصد دام سبک و ۴ درصد دام سنگین کشور را از ظرفیت‌های عشایر استان دانست و خاطرنشان کرد: ۴ ایل و ۲۴ طایفه عشایری استان در ۷۲ سامانه عرفی در ییلاق استان ساکونت دارند.

رئیس امور عشایر استان همدان آبرسانی سیار، توزیع آب شرب، ترمیم و نگهداری راه های عشایری و احداث سرویس‌های بهداشتی در مناطق عشایری را از خدمات ارائه شده به عشایر عنوان کرد.

گزارش از: بنت‌الهدا نوری، خبرنگار _رزن جوان، منطقه همدان

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار