امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۶
منتشر شده : مهر ۱۷, ۱۳۹۷ | ۸:۰۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:19046 ­ ­ تعداد بازدید :93 بازدید

رازآلود بودن دستکندهای سامن و ارزانفوددبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان از رازآلود بودن برخی دستکندها همچون سامن و ارزانفود خبر داد و گفت: این گمان تقویت می‌شود که بانوعی فضاهای آئینی و معنوی در این دستکندها روبرو هستیم.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، مهناز اشرفی صبح سه‌شنبه ۱۷ مهر در سومین همایش بین‌المللی معماری دستکند در دانشگاه بوعلی‌سینا، اظهار کرد: دو همایش دستکند در سال‌های ۹۱ و ۹۴ توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با هدف معرفی میراث معماری دستکند به محققان حوزه فرهنگ و هنر برگزار شده است.
وی افزود: رازآلود بودن و ابهام فضا به علت نبود تور و حرکت در درون زمین به ویژه در دستکندهای زیرزمیی همچون سامن و ارزانفود به اوج خود رسیده و این گمان را تقویت می‌کند که با نوعی فضاهای آئینی و معنوی روبرو هستیم.
دبیر علمی همایش بین‌المللی معماری دستکند گفت: معماری دستکند انسان همراه با احترام به طبیعت است که ترکیب بی‌نظیری از سازگاری انسان با طبیعت را فراتر از تعامل انسان با طبیعت شکل می‌دهد.
وی اضافه کرد: آمار روبه افزایش مقالات، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در دانشگاه‌های کشور توجه و حساسیت بیشتر محققان به این نوع از معماری را نشان می‌دهد.
اشرفی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه ۱۱۰ چکیده ازمقالات محققان به دبیرخانه همایش معماری ارسال شده که از این تعداد، ۸۰ مقاله داوری و ۵۸ مقاله پذیرفته شد، اظهار کرد: فرانسه، ایتالیا، الجزایر و افغانستان کشورهای میهمان در این همایش هستند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار