امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۸
منتشر شده : مهر ۱۸, ۱۳۹۷ | ۸:۰۶ ق.ظ ­ ­ کد خبر:19319 ­ ­ تعداد بازدید :88 بازدید

استاد دانشگاه بیروت: دستکندهای ایران منحصربفرد و بی‌نظیر هستنداستاد دانشگاه بیروت گفت: دستکندهای موجود در کشور ایران، جاذبه‌هایی منحصربفرد و بی‌نظیر هستند.
دکتر ژان کلود ووآزن که تخصص‌اش معماری اسلامی در دوره ساسانیان است، در حاشیه همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، اظهار کرد: در دوره ساسانیان از دستکندها برای کاربرد نظامی استفاده می‌شده است که نمونه‌های آن را در خراسان و سیستان و بلوچستان می‌توان دید و مقاله‌های مفصلی در این‌باره برای دانشگاه بیروت نوشته‌ام.
وی عنوان کرد: در زمان حمله اعراب به ایران، مردم به روستاها و کوه‌ها پناهنده شده و با ساخت دستکندها برای دفاع از جان خود، در آنجا مستقر می‌شدند.
وی با بیان اینکه ایران کشوری بزرگ است که سرنوشت جالبی را پشت سر گذاشته، درباره قدمت و علاقه اروپائیان به بازدید از جاذبه‌های گردشگری ایران گفت: یکی از اقدامات بنده ترویج ایرانشناسی در فرانسه و آشنایی اروپائیان با ایرانیان در کنفرانس‌ها و مجلات خارجی است.
این استاد دانشگاه بیروت تأکید کرد: ۱۰ سالی است که برای تحقیقات به ایران سفر کرده و ایران را کشوری تاریخی و با قدمت دیده‌ام.
همایش بین‌المللی معماری دستکند به همت میراث فرهنگی استان همدان و راستای رویداد همدان ۲۰۱۸ به مدت سه روز با هدف بررسی دستکندهای سامن و ارزانفود در حال برگزاری است.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار