امروز : دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۲
منتشر شده : مهر ۱۸, ۱۳۹۷ | ۸:۰۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:19317 ­ ­ تعداد بازدید :81 بازدید

نقشه‌برداری سه‌بُعدی از دستکندهای ارزانفود و سامنیک مهندس نقشه‌برداری گفت: نقشه‌برداری دستکند ارزانفود و تکمیل سامن، دستکند میمند، کندوان و پروژه‌های دیگر و پس از اینها در بناهای تاریخی میراث فرهنگی و کلیساها در دستور کار قرار دارد.
مهدی برومند در حاشیه همایش بین‌المللی معماری دستکند در همدان در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، با بیان اینکه اسکنر لیزری سیستمی است که برای نقشه‌برداری سه‌بُعدی کاربرد دارد، درباره جزئیات این اختراع عنوان کرد: برخلاف دستگاه‌های قبلی که نیاز به سه‌پایه و استقرار در مکانی ثابت داشتند، با قدم زدن در محوطه‌ها اقدام به نقشه‌برداری می‌شود.
وی اظهار کرد: در هر ثانیه ۴۳ هزار نقطه به صورت سه‌بُعدی توسط این دستگاه نقشه‌برداری می‌شود که با لیزر و با شعاع ۳۰ متر بُرد دستگاه است و با دقت یک سانتی عکس‌برداری می‌کند.
برومند تأکید کرد: شهرهای زیرزمینی، تونل‌ها، داخل ساختمان، قنات، مسجد، کلیسا، مدل سه‌بُعدی باغ‌های تاریخی، مستندنگاری سه‌بُعدی میراث فرهنگی، نقشه‌برداری سه‌بُعدی ابنیه و … از مصارف کاربرد اسکنر لیزری است.
این مهندس نقشه‌برداری تصریح کرد: این دستگاه حاصل تحقیقات دانشگاهی در استرالیا است که توسط یک کمپانی انگلیسی سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی شده است.
وی با بیان اینکه فقط یک نمونه از این دستگاه در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان و شهر زیرزمینی سامن در ملایر دو نقطه مورد بررسی توسط این دستگاه بوده است.
این مهندس نقشه‌برداری در پایان یادآور شد: علاقمندان می‌توانند فیلم‌های مستند به ویژه اسکن شهرزیرزمینی سامن ملایر را در سایت www.nprco.com/gs مشاهده کنند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار