امروز : یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۴
منتشر شده : آبان ۱۵, ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۸ ق.ظ ­ ­ کد خبر:26913 ­ ­ تعداد بازدید :70 بازدید

در کوچه پس‌کوچه‌های همدانبا توجه به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا، آمار گردشگران داخلی هم افزایش یافته است. یکی از نکاتی که توجه گردشگران را جلب می‌کند نام‌های جالب محلات همدان است. بر همین مبنا تاریخچه برخی از این اسامی را از ادار‌ کل میراث فرهنگی استان جویا شدیم.
مسئول ثبت آثار معنوی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، از مستند نبودن تاریخچه نامگذاری محلات استان خبر داد و بیان کرد: محلات قدیمی همدان بر اساس یک ویژگی بارز نامگذاری می‌شدند.
پروین ابراهیمی ادامه داد: در گذشته به علت عدم نامگذاری رسمی برای محلات، مردم به صورت عامیانه آدرس می‌دادند.
وی در توضیح ویژگی‌های بارز یک محله، گفت: اگر بزرگی در آنجا ساکن بوده، تمام منطقه به نام آن فرد شناخته می‌شده است؛ مانند محله کبابیان که هم‌اکنون به همین نام نامیده می‌شود؛ خانواده‌ای بزرگ و ثروتمند با این نام در آن محل زندگی می‌کرد که مُلاک و معتمد بوده و به همین علت آنجا به محله کبابیان معروف شده است.
ابراهیمی اظهارکرد: محله گلپا، در گذشته «کُلپّا» نام داشته، کلپا به معنی کوتاه بودن است، در این محل فردی پا کوتاه زندگی می‌کرده، چون این شخص نشانه بارز این محل بوده به این نام در بین مردم شناخته شده یا محله چوپانان، محلی سرسبز و خوش آب و هوا بوده که چوپانان دام‌های خود را برای چرا به آنجا می‌آوردند.
وی افزود: محله «سریخچال» در گذشته آب انبار و محل نگهداری یخ‌هایی که از کوه برای مصرف مردم می‌آوردند بوده، محله حاجی نخستین مکان تجمع حاجی‌ها بوده و پس از آن جمع شدن کاروان‌ها در این محل مرسوم شده به همین علت به همین نام  ماندگار شده است.
مسئول ثبت آثار معنوی اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان تصریح کرد: محله گازران قدیمی‌ترین محله همدان بوده که نزدیک تپه هگمتانه است، گازران به معنی رخت‌شور است و در گذشته‌های دور افراد ساکن در این منطقه به علت فقر و تأمین نیازهای خود، به خانه  ثروتمندان می‌رفتند و لباس‌های آنان را می‌شستند.
ابراهیمی در پایان تأکید کرد: تمامی این تاریخچه‌ها، روایتی و به صورت افسانه‌ای است و هیچ‌کدام مستند نیستند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار