امروز : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
منتشر شده : آذر ۱۳, ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۹ ق.ظ ­ ­ کد خبر:31243 ­ ­ تعداد بازدید :23 بازدید

حسین دهباشی: جنبش دانشجویی مرگ‌ناپذیر استیک فعال رسانه‌ای معتقد است که اگر دانشجویان ناامید با دیدن پیله رها شده ابریشم گمان کنند قشر دانشجو مرده است، سخت در اشتباه هستند چرا که جنبش دانشجویی و قشر بیدار جامعه مرگ‌ناپذیر است.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، حسین دهباشی سه‌شنبه ۱۳ آذر در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان، اظهار کرد: امسال جریان دانشجویی یکی از پویاترین روزگار خود را سپری می‌کند و از ابتدا در تاریخ ایران ویژگی خاص این جنبش، جوان و پویا بودن دانشجویان است.
وی ادامه داد: جریان دانشجویی و دانش‌آموزی در شهریور سال ۱۳۲۰ آغاز و جنبش آن با گذشت زمان فعال‌تر شده است اما این جنبش در محور درست و صحیح گام نگذاشت.
دهباشی عنوان کرد: کم تجربه بودن و عدم انباشت تجربه در جامعه ایران باعث شد جنبش نفت در مرداد ۱۳۳۲ شکست بخورد و در ماه‌های اولیه پس از شکست جنبش نفت عدم باور، باعث ایجاد تلاطم‌هایی در دانشگاه‌ها شد.
وی بیان کرد: این تلاطم‌ها باعث شد دانشجو به مباحث و جنبش‌های سیاسی روی آورد اما انجام مباحث سیاسی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ ممنوع بود بطوریکه حتی بزرگان با انجام مباحث سیاسی با استناد به قانون دستگیر و زندانی می‌شدند.
این روزنامه‌نگار با اشاره به اینکه در آن زمان مشارکت ملی برای پایداری مباحث سیاسی نبود، خاطرنشان کرد: انجام و پایدار بودن مباحث سیاسی مشارکت و همت ملی را می‌طلبید اما ایران از این امتیاز برخوردار نبود و به همین علت بسیاری از مباحث سیاسی با بن‌بست مواجه می‌شدند.
دهباشی‌ افزود: این وضعیت تا اواخر حکومت شاه ادامه داشت تا اینکه زمزمه‌های برپایی انقلاب موجب ساختار جهانی جریان دانشجویی در طول تاریخ شد.
وی روشنفکری دانشجویان را عاملی مهم در شکل‌گیری انقلاب دانست و گفت: دانشجویان گرچه در زمان شکل‌گیری جریان جنبش، راه صحیحی را انتخاب نکردند اما روشنفکری آنها نقش بسزایی در جوانه زدن انقلاب داشت‌.
این پژوهشگر سیاسی نخستین جریان قدرتمند دانشجویان را در دهه ۶۰ دانست و اضافه کرد: روحیه عدالت‌جو و آزادی‌خواه دانشجویان در دهه ۶۰ به طور محسوسی نمایان شد.
وی در پایان گفت: جنبش دانشجویان در درگیری سال ۸۸ یک جنبش کاملا احساسی و غیرمنطقی بود چرا که سر دسته اصلی این مبارزه از نقطه حساس دانشجویان یعنی تحریک عواطف و احساسات آن علیه نظام استفاده کرد.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار