امروز : یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۹
منتشر شده : آذر ۱۳, ۱۳۹۷ | ۲:۵۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:31239 ­ ­ تعداد بازدید :67 بازدید

عدم حمایت از دولت اشتباهی استراتژیک استبهزاد نبوی، وزیر صنایع سنگین دولت چهارم و نایب‌رئیس مجلس ششم پشت کردن به دولت حسن روحانی را با توجه به وضعیت موجود اشتباه دانسته و معتقد است که عدم حمایت از دولت روحانی برای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ رای‌آفرین نخواهد بود بلکه یک بار دیگر منجر به تکرار تجربه انتخاباتی سال ۸۴ و در نتیجه پیروزی رقیب و پیچیده شدن اوضاع خواهد شد.

به گزارش _رزن جوان، روزنامه آفتاب یزد نوشت: «دولت روحانی در دور دوم به قدری ناامیدکننده عمل کرد که برخی از اصلاح‌طلبان را به این نتیجه رساند که نباید بیش از این برای حمایت از دولت حسن روحانی هزینه داد و به پایگاه رای خود آسیب رساند به همین دلیل برخی از اصلاح‌طلبان طی ماه‌های اخیر مسیر انتقاد به شدت تند از روحانی و دولت را در پیش گرفتند؛ مسیری که به زیان جریان اصلاحات خواهد بود و در نتیجه بی‌اعتمادی مردم و ریزش آرا را در انتخابات آتی در پی خواهد داشت؛ تا آنجا که بهزاد نبوی، وزیر صنایع سنگین دولت چهارم و نایب‌رئیس مجلس ششم پشت کردن به دولت حسن روحانی را با توجه به وضعیت موجود اشتباه دانسته و معتقد است که عدم حمایت از دولت روحانی برای اصلاح‌طلبان در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ رای‌آفرین نخواهد بود بلکه یک بار دیگر منجر به تکرار تجربه انتخاباتی سال ۸۴ و در نتیجه پیروزی رقیب و پیچیده شدن اوضاع خواهد شد. از این رو به نظر می‌رسد که با توجه به شرایط موجود و علیرغم عملکرد ناموفق دولت حسن روحانی در دور دوم چاره‌ای جز حمایت توام با انتقاد مشفقانه از او نیست: «فشاری که امروز روی دولت روحانی است به مراتب بیشتر از فشاری است که روی دولت اصلاحات بود. برخی اصلاح‌طلبان از تندروهای اصولگرا در حمله به دولت جلوتر افتاده‌اند تا بتوانند رای مردم و افکار عمومی‌ را به سمت خود جلب کنند که این کار را بسیار خطا و اشتباه می‌دانم. همه میانه‌روهای اصلاح‌طلب و اصولگرا باید متحد شوند والا مجلس ۹۸ و ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را به تندروها می‌بازیم که برای کشور، ملت و اصل نظام نگران‌کننده است.»

این روزنامه در بخش دیگری نوشت: «امروز حال و روز اصلاح‌طلبان به شدت منتقد به روحانی، مانند همان اصولگرایانی است که در اواخر عمر دولت احمدی‌نژاد به عبارتی از سال‌های ۸۹ تا ۹۲ ساز و کار انتقاد از رئیس دولت دهم را در پیش گرفته بودند تا از این طریق بتوانند پایگاه اجتماعی از دست رفته خود را برای انتخابات ۹۲ دوباره به دست بیاورند. اصولگرایان با انتقاد از محمود احمدی‌نژاد در سال‌های پایانی عمر دولت دهم نه تنها نتوانستند آرای از دست رفته خود را در انتخابات ۹۲ بدست بیاورند بلکه حتی بیش از پیش از چشم مردم افتادند و در نهایت انتخابات را به اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان باختند. علاوه بر این، آنها همچنان تا به امروز متهم به دور زدن احمدی‌نژاد و خالی کردن پشت او هستند. به همین دلیل هم بسیاری بر این اعتقادند که اصلاح‌طلبان نباید پا در جای پای اصولگرایان منتقد به احمدی‌نژاد در اواخر دولت دهم بگذارند و پشت حسن روحانی به عنوان حامی‌انتخاباتی‌شان را خالی کنند.»

عبدالله ناصری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مشاور رئیس دولت اصلاحات درباره اظهارات بهزاد نبوی مبنی بر ضرورت حمایت همه اصلاح‌طلبان از دولت روحانی در شرایط پیچیده کنونی و نیز عدم تکرار تجربه انتخاباتی ۸۴ به آفتاب یزد گفت: سخنان نبوی کاملا درست است. از این رو به نظر می‌رسد که روی سخن نبوی با برخی از اصلاح‌طلبان در مجلس بود که از کرباسیان در روز استیضاحش انتقادات بسیار تندی به عمل آورده بودند. بنابراین انتقاد مورد اشاره مهندس نبوی این نوع انتقادات بود.

او افزود: بسیاری از اصلاح‌طلبان هم راهبرد حمایت توام با انتقاد از روحانی و دولتش را قبول دارند و این راهبرد را تا سال ۱۴۰۰ ادامه خواهند داد.

مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات ادامه داد: اما حمایت از دولت روحانی به این مفهوم نیست که انتقادهایی هم که بر دولت رواست از او نشود، زیرا دولت در بسیاری از موارد می‌توانست بحران‌ها را کاهش دهد. دولت می‌توانست مدیریت بهتری روی گرانی و مشکلات اقتصادی داشته باشد اما در عمل این اتفاق نیفتاد.

ناصری اذعان کرد: خالی کردن پشت دولت در آینده به زیان اصلاحات بوده و منجر به بی‌اعتمادی مردم خواهد شد، زیرا مردم با خود خواهند گفت اگر از گزینه اصلاحات حمایت کنیم این جریان در ادامه راه از حمایت از دولت سرباز خواهد زد.

او اضافه کرد: مختصات اصلاح‌طلبان حقیقی و بهزاد نبوی این است که در صورت حمایت از روحانی، از انتقاد به او چشم‌پوشی نکنند.

ناصری در پایان گفت: حتی در مجلس ششم که با دولت اصلاحات همسو بود مجلسی‌ها انتقادات بسیار جدی به دولت اصلاحات داشتند تا آنجا که حتی به یکی از وزرای پیشنهادی دولت اصلاحات رای اعتماد ندادند. از این رو، انتقاد واقع‌بینانه و غیر مبالغه‌آمیز را تحت هر شر ایطی مردم می‌پذیرند. به همین دلیل اصلاح‌طلبان هم باید مسیر حمایت توام با انتقاد از دولت را در پیش بگیرند.

علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم درباره اظهارات بهزاد نبوی مبنی بر ضرورت حمایت همه اصلاح‌طلبان از دولت روحانی در شرایط پیچیده کنونی و نیز عدم تکرار تجربه انتخاباتی ۸۴ به آفتاب یزد گفت: عدم حمایت از دولت و رها کردن روحانی به حال خود آن هم در ادامه راه نه پذیرفتنی و نه عقلانی است.

او افزود: اما حمایت بدون قید و شرط هم چشم فروبستن روی نقاط ضعف دولت روحانی است. به همین دلیل باید مسیر حد وسط میان تضعیف و تمجید صرف دولت را در پیش گرفت. به عبارتی اصلاح‌طلبان باید حمایت نقادانه از دولت به عمل آورند. اگر اصلاح طلبان تصور می‌برند که مسیر دولت صحیح است قطعا باید از دولت حمایت کنند اما اگر شرایط به گونه‌ای است که باید از دولت انتقاد کرد قطعا باید همین مسیر را طی نمود اما باید به گونه‌ای از دولت نقد کرد که حمایت این جریان از دولت زیر سوال نرود و علاوه بر این، بتوان پاسخگوی افکار عمومی‌ بود.

تاجرنیا اظهار کرد: معتقدم که عدم حمایت از دولت هم یک اشتباه استراتژیک است. در عین حال حمایت‌های بی چون و چرا و نادیده گرفتن مشکلات هم آسیب‌زننده است. باید تلاش‌ کرد که هیچ نوع اختلافی میان اردوگاه اصلاح‌طلبی شکل نگیرد. البته این مهم نیاز به همراهی دولت به عنوان مجموعه مورد حمایت اصلاح‌طلبان دارد. متاسفانه بخش‌هایی از بدنه دولت آن طور که به اصولگرایان نزدیکند، با اصلاح‌طلبان تعامل لازم را ندارند. در حالی که باید حمایت از دولت و در مقابل تعامل دولت با اصلاحات دو طرفه باشد. بنابراین نمی‌توان پذیرفت بخشی از دولت به دنبال پیشبرد اهداف خود باشد و از دیگران بخواهند تا با او همراه شوند.

تاجرنیا در پایان گفت: به همان اندازه که تشتت و دودستگی در میان اصلاح‌طلبان و اختلافشان با دولت ضربه زننده باشد، به همان نسبت فراموش کردن مطالبات افکار عمومی‌ هم از سوی دولت می‌تواند مسئله‌ساز باشد. بنابراین باید یک مسیر اعتدال را پیمود تا مردم به نحوی ناامید نشوند و نیز شرایط به گونه‌ای شود که بسیاری از نیازهای جامعه محقق شود.»

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی استان همدان : امسال ۳۰هکتار شهرک گلخانه‌ای در همدان احداث می‌شود
 • بخش خصوصی در زمینه توسعه گردشگری همدان سنگ تمام گذاشته است/توجه به صنعت گردشگری و توریسم یک ضرورت است
 • رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس مطرح کرد ترس کاخ سفید از سپاه، علت درخواست مذاکره
 • مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر همدان خبر داد شناسایی ۷۱ هزار نفر فاقد بیمه در روستاهای همدان
 • مدیر جهادکشاورزی همدان: گزارشی از ورود ملخ در همدان نداشته‌ایم
 • مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان: امسال حدود ۲۰ کیلومتر بزرگراه جدید در همدان احداث می‌شود
 • بانک کارگشایی همدان در معرض تخریب+تصویر
 • نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛ ورود ناو آمریکایی به خلیج فارس یک حرکت نمایشی است
 • دبیر اجرایی اتحادیه چلوکبابی استان همدان مطرح کرد پلمب واحدهای غیرمجاز فروش آش و حلیم/ افزایش قیمت آش و حلیم در روزهای آینده
 • مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان همدان خبرداد؛ پرداخت بیش از ۳۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در همدان
 • آخرین اخبار