امروز : دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۳
منتشر شده : آذر ۱۳, ۱۳۹۷ | ۱:۱۹ ب.ظ ­ ­ کد خبر:31249 ­ ­ تعداد بازدید :37 بازدید

«گنج» ورود زبان همدانی‌هاچندی پیش خبری در فضای مجازی مبنی بر «کشف تابوتی باستانی در سایت موزه‌ میدان امام(ره)» منتشر شد که باعث داغ شدن بازار شایعات و شدت همهمه پیدا شدن گنج در بین مردم شد.

به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، هر چند کذب بودن خبر منتشر شده، اعلام شد اما به جهت اینکه این قبیل موضوعات در بین مردم محبوب و جالب است، زبان به زبان این ماجرا می‌چرخد. بر همین اساس از اداره‌‌کل میراث فرهنگی استان حقیقت ماجرا را جویا شدیم.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در این‌باره به خبرنگار _رزن جوان گفت: خبر کشف تابوت باستانی در سایت موزه میدان مرکزی همدان کذب است چرا که هیچ عملیات حفاری در این منطقه انجام نمی‌شود.

احمد ترابی ادامه  داد: عملیات حفاری و کاوش این منطقه در پاییز سال گذشته به اتمام رسید و در حال حاضر میراث فرهنگی هیچ اقدامی در این مکان انجام نمی‌دهد.

وی درباره آثار یافت شده عنوان کرد: هر شیء و یا اثر تاریخی که از این محل یافت شده، به آزمایشگاه اداره‌کل میراث فرهنگی استان منتقل شده و اقدامات لازم نظیر مطالعه و مرمت بر روی آنها در حال انجام است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان تأکید کرد: در این مدت، هیچ آثار جدیدی یافت نشده و هر خبری که مبنی بر کشف و یا حفاری در این منطقه منتشر می‌شود، کذب است.

ترابی درباره تابوت کشف شده، تصریح کرد: تابوتی که کشف شده، در فصل تابستان بوده و مطالعات و بررسی‌های لازم برای تشخیص اصالت و قدمت این شیء در حال انجام است.

وی اعلام کرد: چهار عدد تابوت سفالی بزرگ برای تدفین انسان بالغ، یک تابوت سفالی کوچک برای تدفین کودک ۱۰ تا ۱۲ ساله، یک اسکلت کامل خارج از تابوت و به صورت چمباتمه، بالاتنه یک اسکلت همراه بخشی از جمجمه، بخش‌هایی از اسکلت یک کودک و بخش‌هایی از دو اسکلت به صورات طاق‌باز به همراه النگو و پابند از جمله آثار یافت شده از حفاری میدان امام خمینی(ره) همدان بوده است.

ترابی گفت: همچنین ۱۰ عدد ظرف سفالی بزرگ و کوچک مربوط به دوره‌های مختلف، ۱۲ قطعه اشیاء مفرغی شامل النگو، پابند، دستبند و …، ۱۳ قطعه آسیاب در اندازه‌های مختلف، یک پایه ستون شکسته و چند شیء سنگی که به علت شکسته بودن کاربری آن معلوم نیست و یک قطعه سکه مشکوک به دوران تاریخی از این منطقه استخراج شده است.

معاون میراث فرهنگی استان همدان در پایان بیان کرد: تمام آثار کشف شده از میدان امام(ره) شهر همدان در یک فصل کاوش، نظارت و گودبرداری در این منطقه پیدا شده است.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار