امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۲۶
منتشر شده : دی ۱۵, ۱۳۹۷ | ۴:۲۶ ق.ظ ­ ­ کد خبر:32242 ­ ­ تعداد بازدید :66 بازدید

در نشست کتابخوان مطرح شد؛ از رجز خوانی "حاج میرزا سلگی" تا خضوع "نادرمحمدی"نشست صمیمانه‌ای با معرفی آثار حمید حسام، نویسنده صاحب‌ذوق همدانی، با حضور دو شخصیت کتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» و «ردپا برهنه‌ها»  در دفتر معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار شد.

به‌گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، شخصیت کتاب «رد پابرهنه‌ها» گفت: یکی از نکات خوب دوره دفاع مقدس این بود که اگر غریبه‌ای وارد گردان می‌شد، نمی‌توانست تشخیص بدهد که فرمانده و فرمانبر کیست؟

سردار مرتضی نادر محمدی اظهارکرد: یکی از نکات خوب دوران دفاع مقدس این بود که اگر غریبه‌ای وارد گردان می‌شد نمی‌توانست تشخیص بدهد که فرمانده و فرمانبر چه افرادی هستند، فضای دوستی بین رزمندگان حاکم بود و در عین این دوستی‌ها هرکس وظیفه خودش را به خوبی انجام می‌داد.

وی با بیان اینکه از وظایف گردان تخریب، ایجاد میدان‌های مین مقابل دشمن بود، ادامه داد: پاکسازی میدان مین برای عبور نیروهای خودی و در بعضی موارد هم انفجار جاده‌های مواصلاتی دشمن از جمله وظایف گردان تخریب بود.

محمدی با اشاره به اینکه شعار ما در گردان تخریب این بود که اولین اشتباه آخرین اشتباه است، افزود: هر مأموریتی که بچه‌های تخریب قبول می‌کردند مانند این بود که برگشتی از این مأموریت نیست و همگی آماده شهادت بودند.

وی با بیان اینکه علت اصلی که تصمیم گرفتم تا کتاب «رد پابرهنه‌ها» را بنویسم، شناساندن بچه‌های بسیجی به مردم بود، افزود: بنابراین با کمک قلم شیوای حمید حسام و با کمک دیگر اعضای گردان تخریب این کتاب نوشته شد.

نسل جوان را با دفاع مقدس پیوند دهیم

سردار میرزامحمد سلگی، شخصیت کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» نوشته حمید حسام نیز گفت: بسیار بهتر خواهد بود اگر فضا و شرایطی فراهم شود تا افراد بیشتری در این‌گونه برنامه‌ها حضور پیدا کنند تا نفرات بیشتری با خاطراتی که گفته می‌شود، آشنا شوند.

وی ادامه داد: خیلی خوب است تا این خاطرات به نسل‌هایی که شاید چندان در این وادی نیستند و این مسائل و خاطرات را نشنیده و آشنایی چندانی ندارند منتقل شود و در این جلسات همه افراد حتی افرادی که آشنایی و دغدغه چندانی بر انقلاب و نظام و فرهنگ دینی ندارند حضور یابند.
سلگی با بیان اینکه ما راضی به بیان این خاطرات نبودیم و به‌دنبال گمنامی بودیم، ادامه داد: پس از تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «اگر رزمنده‌ای خاطرات دوران دفاع مقدس خود را نگوید رزمش کامل نیست و باید این خاطرات گفته شود» ما هم تصمیم گرفتیم این خاطرات را بیان کنیم.
وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس بخشی از عاشورای زمان بوده است، ادامه داد: شناخت و بررسی آن انگیزه و اعتقادی که باعث شده تا رزمنده‌ای در دفاع مقدس حضور یابد و تکلیف را تا سرحد جان انجام بدهد مغفول مانده است.

نقطه اوج ارزش‌ها در دفاع مقدس

سردار سلگی ادامه داد: بررسی این موضوع که چرا یک دانش‌آموز و معلم که وظیفه‌ای برای حضور در دفاع مقدس نداشته‌اند با جان و دل به جبهه‌ها آمده و در سخت‌ترین شرایط ممکن، مثل نبرد تن به تن با دشمن به وظیفه خود عمل می‌کنند، مهم است و باید بررسی شود.
وی با بیان اینکه نقطه اوج همه ارزش‌ها در دفاع مقدس اعتقاد و ایمان افراد بود، افزود: آن استاد دانشگاه که احساس تکلیف می‌کرد، با دل قرصی که به فرمان امام خمینی(ره) هدایتگر اصلی به جبهه‌ها می‌آمد.
سردار سلگی با اشاره به اینکه بحث وطن خواهی یک طرف قضیه حضور افراد در جبهه بود، ادامه داد: اگر فقط موضوع وطن‌خواهی بود، این ایراد پیش می‌آمد که چرا فقط این عده در جبهه حضور پیدا کرده‌اند و بقیه نیامده‌اند اما بحث اصلی اعتقادات است.
وی با اشاره به اینکه اصل اولین دلیل حضور در جبهه بود و بقیه موضوعات فرع است، اضافه کرد: دشمن این نقطه قوت ما را شناخته است و تلاشش این است تا این نقطه قوت را با روش‌های مختلف تضعیف کند.
سلگی با بیان اینکه امام خمینی(ره) فرمودند «دفاع مقدس گنج است» و باید این گنج را از لحاظ علمی بررسی کنیم، افزود: باید ریشه این موضوع را که چرا جنگ برای ما می‌شود گنج اما برای دشمن با تمام امکاناتی که دارد می‌شود رنج و عار بررسی شود.
وی با بیان اینکه بُعد معنوی دفاع مقدس مغفول مانده است، ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.» اهمیت این موضوع را بیان می‌کند که دفاع مقدس باید بیشتر بررسی شود.
سلگی با اشاره به اینکه در دانشگاه که محل یادگیری مباحث مهمی است، چقدر موضوعات و مسائل دفاع مقدس بیان شده است؟ افزود: باید مباحث و موضوعات معنوی و دلیل اینکه چطور این همه شهدای مردمی در دفاع مقدس وجود دارد به نسل جدید گفته شود.

جنگ ما هنوز تمام نشده است

وی در ادامه گفت: تشکیل بسیج به فرمان امام خمینی(ره) و حضور این همه نیروی مردمی از بزاز، بقال، کاسب و استاد دانشگاه تا طلبه در جنگ و پیروزی این نیروهای مردمی در این جنگ با وجود تمام تحریم‌ها باید برای نسل جدید گفته و باز
شود.
سلگی با بیان اینکه جنگ ما هنوز تمام نشده است، ادامه داد: با توجه به شناختی که از قشر جوان دارم اعتقاد من این است که الان هم همین طور است و اگر الان اتفاقی بیفتد باز هم جوانان و مردم حضور پیدا خواهند کرد.

وی ادامه داد: علاقه بی‌شمار جوانان، دانشجویان و مردم برای ثبت‌نام و حضور در سوریه و دفاع از حرم زینب(س) از همین موارد است که متأسفانه عده‌ای سعی دارند به مردم و جوانان بگویند چرا باید در سوریه حضور داشته باشیم؟!
سلگی با بیان اینکه اگر این جوانان در سوریه حضور پیدا نمی‌کردند ما باید در تهران و همدان با آن‌ها می‌جنگیدیم، افزود: به طور کلی این ها نتیجه ایمان و تفکر بسیجی است که امام خمینی(ره) فرمود: «اگر تفکر بسیجی در کشوری طنین‌انداز شود چشم طمع دشمن دور خواهد ماند.»
وی با بیان اینکه انقلاب الهی-اسلامی ما مورد بغض دشمن است، ادامه داد: دشمن با انجام تحریم‌های مختلف تسلیحاتی، اقتصادی و سیاسی نتوانست کاری از پیش ببرد و شاهد پیشرفت‌های علمی ما در تمام زمینه‌هاست.
وی با بیان اینکه چند روز پیش از سایت نطنز بازدیدی داشتم که از پیشرفت‌ها بسیار خوشحال شدم و از این همه نظارت بسیار ناراحت، ادامه داد: دیدن این همه دوربین‌های نظارتی و حضور بازرسان در نطنز حتی از هشت سال جنگ تحمیلی هم سخت‌تر بود.
وی ادامه داد: واقعاً ناراحت‌کننده بود که چرا باید فضا و بستری را فراهم کنیم تا آنها بر ما نظارت کنند و بدون هرگونه جناح‌بندی امیدوارم بانیان این کار هدایت شوند و یا کمرشان خُرد شود.

در ادامه یکی از همرزمان مشترک سردار میرزا محمد سلگی و سردار مرتضی نادرمحمدی در نشست کتابخوان با موضوع بررسی آثار حمید حسام از خاطرات این دو فرمانده که یکی در تیم اطلاعات عملیات دفاع مقدس و دیگری در گردان تخریب بوده‌اند، می‌گوید.

مصطفی عبدالعلی‌زاده معروف به عمو مصطفی در همدان که از جانبازان هشت سال دفاع مقدس و از همرزمان دو شخصیت اصلی کتاب‌های عنوان شده که در برخی از خاطرات بیان شده هر دو کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» و «رد پابرهنه‌ها» حضور دارد درباره کتاب«آب هرگز نمی‌میرد» که خاطرات «سردار میرزا محمد سلگی» است، گفت: حمید حسام قبل از انتشار رسمی کتاب یک نسخه از آن را به من داد تا با مطالعه آن اگر غلط‌های املایی مشاهده کردم به وی اطلاع بدهم.

وی ادامه داد: با اینکه در بخشی از خاطراتی که حاج میرزا محمد سلگی درکتاب بیان کردند، کم و بیش حضور داشتم اما حاج میرزا محمد سلگی اینقدر زیبا خاطرات را بیان کرده و حمید حسام نیز با قلم شیوای خود آن ها را در کتاب آورده بود که موقع خواندن کتاب نمی‌شد از آن جدا بشوم.

عمو مصطفی با بیان اینکه قصه اصلی که در کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» مرا با خودش همراه می‌کرد، قصه ارادت خاص حاج میزا محمد سلگی به حضرت عباس(ع) بود، اضافه کرد: اینکه در هرجایی که حاج میرزا محمد سلگی در زندگی گیر کرده است، از حضرت عباس(ع) مدد می‌خواهد.

وی در ادامه گفت: بعد از گذراندن یک پروسه حاج میرزا محمد سلگی فرمانده گردان می شود و وقتی از حاج میرزا محمد سلگی می‌خواهند اسم گردان را مشخص کند، ایشان بدون معطلی اسم گردان را گردان حضرت ابوالفضل(ع) می‌گذارد و این اسم تا آخرین لحظات حضور حاج میرزا محمد سلگی و شاید تاکنون باقی مانده است.

این جانباز دفاع مقدس با اشاره به یکی از نقاط اوج داستان، یعنی تنگه احد یا همان حماسه جاده فاو-اُم‌القصر، افزود: حماسه‌ای که فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محسن رضایی درباره آن گفت “کاری که بچه‌های لشگر انصارالحسین(ع) همدان در نگهداری جاده فاو-اُم‌القصرانجام دادند، دقیقا مثل نگهداری تنگه احد در زمان پیامبر بود.”

وی ادامه داد: این کار توسط حاج میرزا محمد سلگی و نیروهای آن انجام می‌شود و چقدر زیبا در کتاب “آب هرگز نمی‌میرد” این درگیری‌های عاشقانه را بیان می‌کند، درگیری‌هایی که هرچند شهادت و مجروحیت بچه‌ها و غصه خاصی دارد اما عاشقانه جنگیدن را نشان می‌دهد.

عبدالعلی‌زاده با بیان اینکه در این کتاب به خوبی به سنگرسازان بی‌سنگر پرداخته شده است، ادامه داد: صحنه‌هایی که در این کتاب از یک راننده بولدوزر ترسیم شده است که در میان تیرها و آتش دشمن در جاده فاو-اُم‌القصر با سختی تمام آسفالت را جدا می‌کند تا یک جان پناه برای رزمندگان درست کند واقعاً لذت بخش است.

وی با بیان اینکه موضوعی که حاج میرزا محمد سلگی را برای خود من اسطوره کرده است، رجزخوانی حاج میزا محمد سلگی در تنگناها و مشکلات است، اضافه کرد: شاید این موضوع در شاهنامه و سایر کتاب‌ها آمده باشد اما شاهنامه شاید خیلی به واقعیت نزدیک نباشد و به آن پروبال داده شده است.

وی ادامه داد: این شوخی نیست که در اوج تیراندازی و رگبار و گلوله و مرگ، مرگی که هر ثانیه نزدیک می‌شود در جلوی جمعی از نیروهای تحت فرمانت رجز خوانی کنی.

ردی از گردان تخریب

عبدالعلی‌زاده در ادامه درباره کتاب «رد پابرهنه‌ها» که خاطرات گردان تخریب لشگر ۳۲ انصارالحسین(ع) همدان به روایت سردار مرتضی نادرمحمدی است، نیز گفت: از ابتدا که مرتضی نادرمحمدی را دیدم برایم عجیب بود که چرا همیشه عادت داشت گردنش را کج بگیرد اما اکنون و بعد از گذشت سال‌ها در کنارمرتضی نادرمحمدی متوجه شدم ایشان شخصیت مخلصی است که واقعا از روی اخلاصش دوست ندارد جلوی هیچ‌کس گردنش را صاف بگیرد.

وی با بیان اینکه کتاب «رد پابرهنه ها» از زمان رفاقت سردار مرتضی نادرمحمدی با حسن تاجوک شروع می شود، افزود: کتاب با رفتن ایشان به منطقه و ولایت پذیری مرتضی نادرمحمدی و در نهایت حضور ایشان در گردان تخریب لشگر انصارالحسین(ع) ادامه پیدا می‌کند.

عمو مصطفی با اشاره به اینکه احتمالاً بسیاری از رزمندگان خاطره زیادی از مرتضی نادرمحمدی ندارند، اضافه کرد: دلیل آن این است که هربار ایشان برای عملیات وارد منطقه می‌شد همان شب اول مجروح می‌شد.

وی با بیان اینکه یکی از زیباترین صحنه‌های این کتاب، تلاش مرتضی نادرمحمدی برای بازگرداندن دوستانش است، ادامه داد: شاید تنها باری که ما از مرتضی نادرمحمدی خشونت دیدیم، جایی است که راننده قایق از ترس خود قایق را نگه می‌دارد اما حاج مرتضی برای بازگرداندن دوستانش به راننده قایق یک سیلی زده و در نهایت او را پیاده کرده و خودش به تنهایی به راهش ادامه می‌دهد.

عبدالعلی‌زاده در پاسخ به این سوال که چرا حاج میرزا محمد سلگی از سوی رهبر معظم انقلاب «شهید زنده» معرفی شدند، اشاره کرد:  بعد از قطع هردوپای حاج میرزاسلگی، ایشان با وجود اینکه می‌توانست در خانه بماند و چون به تکلیفش عمل کرده بود دیگر نیازی نبود که در جبهه‌ها حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: اما ایشان با دو پای مصنوعی دوباره به منطقه برگشتند و در عملیات مرصاد بعنوان نفرات اول جلوی یورش منافقین کوردل را گرفتند. در آن عملیات برای فرماندهی از نزدیک مجبور بودند که به بالای تپه ها یا صخره های مجاور بروند، چون راه رفتن با دوپای مصنوعی واقعاً مشکل است.

عمو مصطفی افزود: چند نفر ایشان را روی برانکارد گذاشته و در جاهای صعب‌العبور می‌بردند.ایشان با آن وضعیت خاص در وسط میدان درگیری بود، این از خود گذشتی حاج میرزا است که رهبر عزیزمان ایشان را به‌عنوان شهید زنده معرفی می‌کنند.

«خداحافظ سالار» را جوانان قبل از شروع زندگی مشترک بخوانند

وی افزود: در یکی از مناطق کوهستانی جنگ، برای بردن یکی از افراد زخمی به بالای تپه حاج میرزا سلگی با پای مصنوعی مسیر را برای بردن آن زخمی که روی برانکارد بود به سختی پیمود، این یکی از دلایل نامگذاری رهبر معظم انقلاب و دادن لقب «شهید زنده» به ایشان بود.

عمو مصطفی با بیان اینکه توصیه می‌کنم دو کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» و «ردپابرهنه ها» را حتما مطالعه کنید، ادامه داد: کتاب «خداحافظ سالار» برای نسلی که می‌خواهند ازدواج کنند بسیار مناسب است.

وی ادامه داد: نسلی که می‌خواهند ازدواج کنند اگر یک الگو زندگی اسلامی بین زوج را می‌خواهند پیدا کنند که با دست خالی و رنج‌های زیاد زندگی می‌کنند، حتما کتاب «خداحافظ سالار» را مطالعه کنند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار