امروز : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
منتشر شده : فروردین ۲۶, ۱۳۹۸ | ۴:۱۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33278 ­ ­ تعداد بازدید :57 بازدید

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد؛ مبارزه با علف‌هاي هرز در بیش از۳۰۰۰ هکتار از مزارع گندم و جومدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه در ۳۳۸۹  هکتار از مزارع گندم و جو مبارزه با علف‌های هرز صورت گرفته است، گفت: مبارزه با علف‌هاي هرز مزارع گندم و جو در مناطق جنوبي  استان نظير شهرستان هاي اسدآباد وتويسركان از  يك هفته گذشته(۱۸ فروردين) آغاز شده است و تا اواخر ارديبهشت ادامه دارد

شهرام پیشه‌ور در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، با تأکید براینکه نسبت به مبارزه با علف‌های هرز اقدام کنند، اظهارکرد: عدم مبارزه با علف هاي هرز خسارت بين ۳۰ تا ۵۰ درصدي به مزارع وارد مي‌كند و مي‌تواند افت كمي و كيفي محصول را در پايان فصل برداشت به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه سال زراعي ۹۸-۹۷ سال خوبي از لحاظ بارش برف وباران بوده است، تصریح کرد: همين موضوع سبب شده است كه كشت‌هاي پائيزه گندم وجو از سطح سبز و رشد مناسبي برخوردار شود به‌طوریكه ۳۹۲هزار و ۵۲۶ هكتار از اراضي زراعي استان به كشت گندم آبي و ديم و ۱۱۵ هزارهكتار به كشت جو آبي و ديم اختصاص پيدا كرده است.

پیشه‌ور یادآور شد:  بذور علف‌هاي هرز مستقر در اعماق مختلف خاك‌هاي زراعي نيز پس از طي دوره خواب مطلوب، باجذب رطوبت لازم وكافي براي جوانه‌زني و شروع رشد اوليه در حال حاضر در سطح قابل توجهي از مزارع كشت شده و ظهور كرده‌اند.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه تاكنون مبارزه با علف‌هاي هرز در سطح حدود  ۳۳۸۹ هكتار از مزارع گندم و جو مناطق گرمسير استان انجام شده است، افزود: در مدت مشابه سال گذشته  مبارزه با علف‌هاي هرز در سطح ۴۹ هزار هكتار از مزارع گندم و جو دراستان انجام گرفته بود.

وی با تأکید براینکه سم كافي براي مبارزه با علف‌هاي هزر در مزارع استان موجود است، اظهارکرد: هيچ كمبودي براي تأمين سم مورد نياز گندم‌كاران و جوكاران استان نداريم.

پیشه‌ور  یادآور شد: کشاورزان در مبارزه با علف‌هاي هرز به مرحله رشدي گياه  و علف هرز توجه داشته باشند و با مشورت كارشناسان جهاد كشاورزي از بهترين سموم و به حد نياز استفاده كنند.

 

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار