امروز : یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۰
منتشر شده : اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ | ۷:۴۴ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33420 ­ ­ تعداد بازدید :6 بازدید

مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی همدان: مجتمع گلخانه‌ای امزاجرد در سطح کشور نمونه استمدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: مجتمع گلخانه ای امزاجرد همدان نه تنها در استان بلکه در سطح کشور موفق بوده و می تواند برای مناطقی همچون جورقان الگو شود چرا که آنجا زمین های خوبی داشته و از لحاظ زیرساختی موقعیت خوبی دارد.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، حجت اله شهبازی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی شهرستان همدان، اظهار کرد: یکی از اولویت های اصلی استان توسعه گلخانه ها بود که با دستور استاندار و مطرح کردن آن در کارگروه های استانی، فرمانداران نیز ورود پیدا کردند.
وی افزود: در سطح استان همدان ۱۱۱ هکتار گلخانه وجود دارد که از این تعداد، ۳۵.۳ هکتار معادل ۳۲ درصد از گلخانه های استان در شهرستان همدان هستند که نشان دهنده جایگاه ویژه همدان در بحث گلخانه ها است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان همدان ادامه داد: در ۳۵.۳ هکتار گلخانه شهرستان همدان برای ۳۸۵ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده که این هکتار در فضای باز برای ۱۲ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد می کرد.
وی عنوان کرد: بیش از ۱۲ هزار تن محصولات سبزی و صیفی در مساحت گلخانه ای همدان تولید شده که اگر می خواستیم این تولید را در فضای باز داشته باشیم باید ۳۸۲ هکتار زمین برای این میزان، اختصاص می یافت.
شهبازی به سایر فواید کشت های گلخانه ای اشاره و تأکید کرد: در ۳۵ هکتار گلخانه همدان، صرفه جویی آب به میزان ۵ میلیون و ۷۴۸ هزار مترمکعب صورت گرفته که معادل یک سال صرفه جوبی در مصرف آب به صورت آزاد است.
وی بیان کرد: برای توسعه شهرستان همدان در سه سال گذشته ۳.۱ هکتار توسعه گلخانه صورت گرفته که در سال ۹۵ حدود ۱.۳، در ۹۶ حدود یک هکتار و در ۹۷ هشت هزار متر به ثبت رسیده است.
این مقام مسئول تصریح کرد: از سوی وزیر جهادکشاورزی ۸۰ هکتار توسعه گلخانه ابلاغی داشتیم که برای شهرستان همدان سالانه ۱۲ هکتار در سه سال آینده یعنی ۳۶ هکتار باید انجام پذیرد.
وی افزود: درخواست داریم که جلسه ستاد گلخانه های شهرستان به صورت مستمر برگزار شده و در جلسات موردی پرونده ها مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و مشکلات گلخانه برطرف شود.
شهبازی درباره تسهیلات بانکی به گلخانه داران گفت: شرایط بی سابقه ای برای ساخت گلخانه در مناطق محروم و کم برخوردار درنظر گرفته شده به طوریکه در مناطق غیرمحروم با ۹ درصد و مناطق محروم با ۷ درصد تسهیلات پرداخت و دوره بازپرداخت نیز ۵ سال درنظرگرفته شده که موقعیت خوبی است.
وی با بیان اینکه مشکلات گلخانه داران را موردی پیگیری و حل می کنیم، ادامه داد: گلخانه های کوچک و مقیاس زیر ۳۰۰ متر در سطح شهر و روستا اصلا نیاز به هیچ گونه استعلامی ندارد و مجوز نیز از جهادکشاورزی شهرستان صادر می شود و در کمترین پروسه اداری می تواند مشغول به کار شود.
شهبازی تصریح کرد: قبلا برای گلخانه های زیر ۴ هزار متر را محدودیتی داشتیم که خوشبختانه برطرف شدند و گلخانه های زیر ۴ هزار متر در صورتی که به زیرساخت ها نزدیک و تأمین هزینه زیادی نیاز نداشته باشند، مجوز صادر می کنیم.
وی با بیان اینکه تعهدی که برای شهرستان ها درنظر گرفته شده، کف انتظارات استاندار است، عنوان کرد: شهرستان همدان با ظرفیتی که دارد می تواند بیش از اندازه تعهد شده، گلخانه ایجاد کند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • رئیس خانه کشاورز همدان: کشاورزان قاچاق را به فروش گندم ترجیح می‌دهند
 • مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی استان همدان : امسال ۳۰هکتار شهرک گلخانه‌ای در همدان احداث می‌شود
 • بخش خصوصی در زمینه توسعه گردشگری همدان سنگ تمام گذاشته است/توجه به صنعت گردشگری و توریسم یک ضرورت است
 • مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی همدان: مجتمع گلخانه‌ای امزاجرد در سطح کشور نمونه است
 • رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس مطرح کرد ترس کاخ سفید از سپاه، علت درخواست مذاکره
 • بانک کارگشایی همدان در معرض تخریب+تصویر
 • دبیر اجرایی اتحادیه چلوکبابی استان همدان مطرح کرد پلمب واحدهای غیرمجاز فروش آش و حلیم/ افزایش قیمت آش و حلیم در روزهای آینده
 • مدیر کل تعاون ،کار ورفاه اجتماعی استان همدان خبرداد؛ پرداخت بیش از ۳۱۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در همدان
 • رئیس انجمن انبوه‌سازان استان همدان: امکان ارزانی مسکن وجود ندارد
 • مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر همدان خبر داد شناسایی ۷۱ هزار نفر فاقد بیمه در روستاهای همدان
 • آخرین اخبار