امروز : پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۹
منتشر شده : اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ | ۷:۴۹ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33422 ­ ­ تعداد بازدید :27 بازدید

مدیر جهادکشاورزی همدان: گزارشی از ورود ملخ در همدان نداشته‌ایممدیر جهادکشاورزی شهرستان همدان گفت: تاکنون گزارشی از ورود ملخ به مزارع همدان چه از سمت شمال شرق و یا غرب در سطح شهرستان گزارش نشده و بااین حال دائما کارشناسان جهاد کشاورزی این مسأله را رصد می کنند.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، حسین فضلی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در کارگروه امور اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی شهرستان همدان، اظهار کرد: گلخانه گل و گیاهان زینتی در دست ساخت ۲ مورد به مساحت ۱۶ هزار مترمربع، یک واحد گلخانه سبزی و صیفی به مساحت ۵ هزار مترمربع و اخذ مصوبه هیئت مدیره شهرک های کشاورزی برای احداث دو واحد گلخانه در مجموع به متراژ ۲۷ هکتار خالص جزء صورتجلسه های قبل بوده است.
وی افزود: بهره برداری از ۳ طرح آبیاری کم فشار در روستاهای حیدره، عربلو و مولیجه به طول ۷ کیلومتر و با اعتبار ۵۵۵ میلیون تومان و آبیاری کم فشار در روستاهای عزلیجه و شمس آباد با اعتبار ۶۱۹ میلیون تومان انجام شده است.
فضلی با بیان اینکه توزیع کود در سال ۹۸ حدود ۱۱۵۰ تن و از ابتدای سال زراعی نیز ۷۱۶۰ تن بوده است،  ادامه داد: در سرشاخه کاری درختان گردو ۷۰۰ پیوند در سال گذشته و۳۹۰ پیوندک در حال اجرا است.
وی درباره مبارزه با سن غلات نیز عنوان کرد: تا این لحظه در ۱۹۰۵ هکتار از مزارع مبارزه با سن مادر و در ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار مبارزه با علف های هرز انجام شده است.
فضلی ادامه داد: در زمینه برنامه های ترویجی، انواع کلاس های ترویجی، بیمه کشاورزی، استفاده از منابع آب، توصیه به گلخانه ها، سن غلات، توانمندی زنان روستایی، توصیه کشت دانه های روغنی و … انجام پذیرفته است.
وی افزود: آموزش های مورد نیاز برای سن غلات ۷۷ مورد به تعداد ۱۵۵۰ نفر روز، بازدیدهای لازم در زمینه کشت حبوبات ۱۰ مورد به تعداد ۲۰۰ نفر روز، آموزش در زمینه های مرتبط با کشت کشاورزی و امور دام ۲۵۷۵ نفر روز و آموزش های مختلف از طریق پیامک به تعداد ۹۸۰۰ مورد انجام شده است.
این مقام مسئول درباره آموزش های لازم برای سن غلات نیز گفت: ۱۴ شبکه فعال در سطح شهرستان سن غلات را از زمستان پایش می کنند که خوشبختانه امسال به علت شرایط جوی سن مادر تراکم آنچنانی ندارد.
وی با اشاره به سهمیه بندی سوخت توسط بخش خصوصی جهادکشاورزی، بیان کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر سوخت را صرفه جویی کرده ایم که با پایش تراکتورها، این امر محقق شده است.
فضلی عنوان کرد: در برنامه ابلاغی شهرستان تعهد شهرستان ۱۲ هکتار کشت گلخانه ای در سال است که در سه سال باقیمانده برنامه ششم توسعه این امر باید محقق شود.
وی در پایان یادآور شد: پرونده های ابلاغی اغلب در کمیسیون امور زیربنایی رفته و آنجا مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد که متأسفانه بیشتر پرونده ها بیش از دوماه در این بخش گیر می کنند و متقاضیان اغلب فصل کشت را از دست می دهند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار