امروز : شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۸
منتشر شده : اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ | ۹:۳۸ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33460 ­ ­ تعداد بازدید :40 بازدید

جشنواره رضوی؛ پلی برای تعمیق و ترویج معارف دینیمديركل كتابخانه‌های عمومي استان همدان گفت: ‌نهمين جشنواره كتابخواني رضوي با هدف اشاعه و ترويج فرهنگ رضوي و معارف دینی برگزار مي‌شود.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان و به نقل از روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان همدان، دكتر عاطفه زارعي اظهار كرد:‌ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا(ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده است. امسال چهارمین دوره متوالی است که جشنواره  توسط نهادکتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.
وی با بيان اينكه اين جشنواره چند هدف مهم و اساسي كه بر اساس مطالعات گسترده و اصول علمي تدوين شده است را دنبال مي‌كند، افزود:‌ اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی كه از راه‌هاي مهم و حياتي براي شناخت انسان نسبت به خود، ائمه اطهار و در نتيجه خداوند باري تعالي محسوب مي‌شود، از اهداف اصلي اين جشنواره است.
 زارعی هدف ديگر جشنواره را گسترش فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام دانست و تصريح كرد: براي گسترش فرهنگ كتابخواني و افزايش ساعت مطالعه مشوق‌هايي چون جشنواره رضوي مثمر ثمر است و مي‌تواند عامل انگيزشي در اين مسير به حساب آيد.
وی  با اشاره به اينكه اين جشنواره با تأكيد بر سيره حضرت امام رضا( ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت احمدبن موسی(ع) برگزار مي‌شود ادامه داد:‌ بخش ویژه سیره حضرت ابن‌الرضا امام جواد(ع) نيز در اين جشنواره در نظر گرفته شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار كرد: ‌مطالعه كتب معرفي شده در اين جشنواره مي‌تواند گامي مؤثر در راستاي برقراری ارتباطي سازنده و عميق بين مخاطبان و ائمه معصومين به ویژه کودکان باشد.
زارعی افزود:‌ در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک ۴ تا ۱۲ سال »، «نوجوان ۱۳ تا ۱۷ سال » و «جوان و بزرگسال ۱۸ سال به بالا» معرفی شده است.
وی با بيان اينكه عادت به مطالعه بايد در سنين كودكي در افراد نهادينه شود، تصريح كرد:‌ به همين دليل جشنواره رضوي توجه ويژه‌اي به بخش كودك و نوجوان دارد و برنامه‌هاي مختلفی نيز براي آن در نظر گرفته است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد:‌ کودکان برای شرکت در بخش «کودک»، می‌توانند به یکی از دو شیوه‌ «ترسیم نقاشی» و «ارسال فیلم موبایلی» اقدام کنند و با کشیدن نقاشی از جذاب‌ترین بخش مورد علاقه کتاب در برگه‌های مسابقه  و یا ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب و یا خواندن بخش‌های جذابی از کتاب، در این جشنواره شرکت کنند.
زارعی خاطرنشان كرد:‌  نوجوانان نیز می‌توانند به دو شیوه ترسیم نقاشی از جذاب‌ترین بخش کتاب در برگه‌های مسابقه نقاشی و پاسخگویی به سئوالات چهار گزینه‌ای به صورت مکتوب و الکترونیکی بر اساس کتاب‌های معرفی شده در جشنواره شركت كنند.
زارعي در ادامه با بيان اينكه كتاب مي‌تواند عاملي مؤثر در تحكيم پايه‌هاي خانواده و ايجاد ارتباطات صميمانه بين اعضاي آن باشد گفت:‌ به همين علت ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب دلخواه اعم از منابع جشنواره و یا منابع آزاد مرتبط با موضوع در جمع یا گروه‌های مختلف  به ويژه خانواده، دوستان و همكاران، از طریق سایت جشنواره نيز پيش بيني شده است.
وي با تأکید بر اینکه فایل‌های الکترونیکی کتاب در دسترس همگان به صورت رایگان قرار دارد، اظهار كرد: ‌علاقمندان برای دریافت فایل کتاب‌ها می‌توانند به آدرس www.razavi.iranpl.ir مراجعه و یا جهت دریافت امانی کتاب‌های مسابقه به کتابخانه‌های عمومی سراسر  استان مراجعه کنند.
مديركل كتابخانه‌هاي عمومي استان همدان همچنين تأكيد كرد: ‌شرکت کنندگان می توانند علاوه بر ارسال آثار به شیوه الکترونیک در سایت، آثار مکتوب خود را به نزدیک‌ ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.
زارعی با بیان اینکه استقبال مردم همدان از هشتمین دوره جشنواره رضوی کم‌نظیر بود، خاطرنشان کرد: : سال گذشته  بیش از ۴۵ هزار و ۶۹۸ نفر کتابخوان از سنین مختلف در سراسر سطح استان در این جشنواره شرکت کردند.
گفتني است؛ در فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده که بر این اساس در رده «کودک» کتاب‌های «امام رضا علیه‌السلام» نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمکران برای متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده از انتشارات به نشر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، «فاطمه و فاطمه» (شباهت‌های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام‌الله علیهما) نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب «هشت قصه از امام جواد علیه‌السلام» نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ معرفی شده است.
 در رده سنی «نوجوان» نیز آثاری چون «راز آن بوی شگفت؛ داستانی بر اساس زندگی امام رضا علیه‌السلام» نوشته فریبا کلهر از انتشارات به نشر، «با کبوترهای گنبد؛ سروده‌هایی درباره امام رضا علیه‌السلام برای نوجوانان» نوشته احمد میرزاده از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب «درختی که بال در آورد؛ داستان‌هایی از زندگی امام جواد علیه‌ السلام» نوشته مجید ملامحمدی از انتشارات بوستان کتاب به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.
 اما در رده سنی «جوان و بزرگسال» پنج کتاب  «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» نوشته علی جانفزا  و علی خیاط از انتشارات به نشر، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از انتشارات کتابستان معرفت، «درّ عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه سلام‌الله علیها» نوشته علی اشرف عبدی از انتشارات زائر، «ابوالفضل نهضت رضوی، زندگانی حضرت احمدبن موسی علیه السلام شاه‌چراغ» نوشته محمدرضا سنگری از انتشارات شاهچراغ و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد علیه‌السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است. شركت كنندگان مي‌توانند تا ۲۸ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ آثار خود را به دبيرخانه جشنواره ارسال كنند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار