امروز : چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۹
منتشر شده : اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ | ۸:۳۷ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33454 ­ ­ تعداد بازدید :49 بازدید

معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خبرداد؛ اجرای طرح افزایش عملکرد گندم در ۲۴ هکتار از اراضی همدان



معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از اجرای طرح افزایش عملکرد گندم و بهره‌وری نظام‌های زراعی گندم بنیان در همدان خبر داد و گفت: طرح ایران سیمیت در ۲۴ هکتار از اراضی گندم استان همدان اجراشده است.

علی بایگانه در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، اظهار کرد: مرکز بین‌المللی تحقیقات گندم با ایران قراردادی منعقد کرده که این طرح در ۵ استان همدان، اردبیل، زنجان، قزوین و کردستان در حال اجراست.

وی با تأکید با اینکه طرح ایران سیمیت بر روی گندم دیم همدان اجرا می‌شود، تصریح کرد: طرح افزایش عملکرد گندم و بهره‌وری نظام‌های زراعی گندم بنیان با محوریت کشاورزی حفاظتی اجرا می‌شود یعنی تمام اصول وفنی کشاورزی در این پروژه اعمال‌شده است.

بایگانه بابیان اینکه در این طرح تناوب ارقام گندم، حاصلخیزی خاک مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: تناوب مرسوم در مزارع زیر کشت گندم گندم-گندم و یا گندم-دیم است که در این طرح (ایران سیمیت) تناوب‌های خارج از روال عادی کشاورزان با محوریت گیاهان علوفه‌ای، دانه‌های روغنی و محصولات جدید آورده شده است تا از طریق عملکرد آن مشخص شود چه ارقامی به‌جای آیش کشت شود.

معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه این طرح از سال زراعی ۹۷-۹۸ اجرایی شده است، افزود: طرح ایران سیمیت تا ۵ سال بر روی ارقام مختلف گندم دیم  ادامه خواهد داشت.

وی بابیان اینکه در حال حاضر ۳ رقم گندم در مزارع استان کشت می‌شود، یادآور شد: در طرح ایران سیمیت ۱۳ رقم گندم توصیه‌شده برای اقلیم‌های سرد کشت می‌شود.

بایگانه با اشاره به اینکه طرح ایران سیمیت در دو شهرستان فامنین و کبودراهنگ اجرا می‌شود، ادامه داد: ۱۲ هکتار در شهرستان فامنین و ۱۲ هکتار در شهرستان کبودراهنگ اجرایی می‌شود.

 معاون مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بابیان اینکه نتیجه نهایی طرح در پایان ۵سال اعلام می‌شود، افزود: طرح ایران سیمیت علاوه بر تناوب حاصلخیزی خاک، مبارزه با بیماری‌ها و علف‌های هرز را بررسی و بهبود می‌بخشد.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار