امروز : چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶
منتشر شده : خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۴ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33611 ­ ­ تعداد بازدید :48 بازدید

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان فامنین خبرداد؛ کشت ۱۲ هکتار ماشک در مزارع دیم فامنین

مدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین از توسعه و ترویج کشت ۱۲ هکتار ماشک در سطح مزارع دیم این شهرستان خبرداد.

 جعفر کاویانی دلشاد در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، با اشاره به سیاست‌های جهاد کشاورزی در استفاده از اراضی آیش و توسعه کشت گیاهان علوفه‌ای دیم نظیر ماشک، اظهار کرد: در اراضی دیم با توجه به اینکه هر ساله تناوب به صورت آیش در شهرستان مرسوم است، برنامه این است که در سال‌های آینده این سطح با رعایت تناوبهای مناسب کاهش یابد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر انواع کشت‌های  مناسب تناوب دیم نظیر حبوبات دیم و گلرنگ و ماشک در اراضی شهرستان کمتر از ۱۰ درصد را شامل می‌شود.

 وی با بیان اینکه به دلیل اینکه میانگین بلند مدت بارندگی شهرستان که کمتر از ۲۵۰ میلیمتر است در معرفی کشتهای دیم مناسب تناوب در این شهرستان با محدودیت‌هایی مواجه است، یادآور شد: در  سال زراعی جاری نیز با وجود مجموع بارندگی ۵۴۱ میلیمتری شاهد پراکنش مطلوب بارندگی‌ها نبوده‌ایم.

 کاویانی دلشاد افزود: سال زراعی جاری اقدام به توسعه و ترویج کشت ۱۲ هکتار ماشک در سطح مزارع دیم این شهرستان کرده‌ایم.

 مدیرجهاد کشاورزی شهرستان فامنین بیان کرد: ماشك گیاهی یكساله از خانواده لگومینوز است كه همانند سایر گیاهان این خانواده موجب اصلاح و تقویت خاك می‌شود و نیتروژن را در خاك تثبیت می‌كند.

وی ادامه داد: ماشك به دلیل عملكرد بالا، خوش خوراكی و كیفیت بالای علوفه می‌تواند در تغذیه دام‌های منطقه مؤثر باشد و می‌توان از آن به عنوان گزینه‌ای مطلوب در تناوب با غلات در مزارع دیم و بعد از محصولاتی مانند گندم استفاده كرد.

 کاویانی دلشاد تصریح کرد: بذر ماشك کشت شده از توده محلی ساتیوا بوده که از ارومیه تأمین و تهیه شده است که ۱۰ هکتار از کشت انجام شده به صورت خالص و ۲ هکتار به صورت کشت مخلوط بوده است.  

 

 


انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار