امروز : چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۳
منتشر شده : خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33617 ­ ­ تعداد بازدید :33 بازدید

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان خبر داد وقوع ۳ فقره آتش‌سوزی در مراتع همدانمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به آغاز فصل گرما و خشک شدن گیاهان یکساله در مراتع، از وقوع ۳ فقره آتش‌سوزی در مراتع استان خبر داد.

اسفندیار خزائی در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، اظهار کرد: در سالجاری اکثر بارشها در فروردین ماه رخ داد و خوشبختانه وضعیت مراتع استان همدان از نظر پوشش گیاهی خوب بود اما در اردیبهشت ماه بارش‌ها به صفر رسید و همین موضوع باعث شد تا فصل بحرانی منابع طبیعی زودتر آغاز شود.

وی تصریح کرد: اتمام بارش‌ها در اردیبهشت باعث خشک شدن گیاهان یکساله مرتعی شد که ۳ مورد آتش‌سوزی در ایام تعطیلات عید فطر در مراتع استان رخ داد.

خزائی با اشاره به تجهیز اکیپ‌های حفاظت منابع طبیعی، خاطرنشان کرد: در تعطیلات عید فطر ۲۵۰۰ مترمربع آتش‌سوزی در کبودراهنگ، ۲۰۰۰ مترمربع تویسرکان و نهاوند رخ داد.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه در جنگل‌کاری‌های استان آتش‌بُر ایجاد شده است، ادامه داد: در هر شهرستان ۱۰۰ هکتار و در مجموع کل استان ۱۰۰۰ هکتار آتش‌بُر ایجاد شده و در حال انجام است.

وی ضمن درخواست کمک از مردم در راستای حفظ منابع طبیعی استان، یادآور شد: مردم باید بدانند منابع طبیعی برای خودشان است و باید از آن حفاظت کنند.

خزائی افزود: مردم استان با شماره ۱۵۰۴ می‌توانند با فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی استان همدان ارتباط برقرار کرده و هرموضوع مرتبط با منابع طبیعی را درمیان بگذارند.

وی درباره بوته‌کنی در مراتع استان نیز تصریح کرد: براساس قانون بوته کنی در مراتع  استان همدان جرم محسوب می‌شود و مجازات دارد بنابراین سالانه برای بهره‌برداری از گیاهان مرتعی ۳ بخش مجاز، مشروط و ممنوع درنظر گرفته می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه ۳۱۹ گونه گیاهی، غذایی و دارویی، معطر و صنعتی در مراتع استان وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد ۲۲ گونه  مختص استان همدان است که دارای ارزش ژنتیکی بوده و در صورت برداشت، با عاملان برخورد می‌شود.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار