امروز : چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۰
منتشر شده : خرداد ۲۱, ۱۳۹۸ | ۱۰:۵۴ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33637 ­ ­ تعداد بازدید :47 بازدید

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین خبرداد؛ افزایش ۲۵ درصدی گندم دیم با اجرای ایران-سیمیت
 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فامنین با اشاره به اجرای طرح ایران-سیمیت در این شهرستان، گفت: امیدواریم بعد از ۵ سال از زمان اجرای این پروژه به هدف آن که افزایش محصول گندم به میزان ۲۵ درصد در مزارع دیم است دست یابیم.

به‌گزارش _رزن جوان، منطقه همدان و به نقل از روایط عمومی جهادکشاورزی شهرستان فامنین، جعفر کاویانی دلشاد، اظهارکرد: تا کنون بیش از ۵ مرحله بازدید توسط کشاورزان و کارشناسان پهنه‌بندی این شهرستان و سایر شهرستان‌ها از پلت‌فرم ترویجی و آموزشی پروژه مشترک ایران- سیمیت تحت عنوان افزایش بهره‌وری گندم و نظام‌های زراعی گندم بنیان شهرستان فامنین به عمل آمده است.

وی تصریح کرد: در این بازدیدها در خصوص اجرای طرح و موضوعات کشاورزی حفاظتی، تنوع ارقام، تراکم بذر، تغذیه گیاهی و خا ک‌ورزی و ماشین‌آلات به کار رفته در اجرای طرح مطالب مفیدی ارائه شده است.

وی افزود: این پروژه به صورت مرتب توسط محققان مرکز تحقیقات در خصوص کشاورزی حفاظتی، آبیاری، تغذیه گیاهی و عوامل زیان‌رسان‌ آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز و… مورد بازدید و رصد قرار می‌گیرد.

کاویانی دلشاد خاطرنشان کرد: در این طرح سه اصل مهم فائو در کشت زراعت شامل حذف گاو آهن برگردان (کشاورزی حفاظتی)، حفظ ۳۰ درصدی بقایای گیاهی و تناوب در کشت رعایت می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان فامنین اظهارکرد: در کنار این طرح مقایسه ۱۳ رقم گندم دیم نیز در سطح ۲ هکتار در حال بررسی و مطالعه است که طی بازدیدهای به‌عمل آمده از کشاورزان در خصوص ویژگی‌های ارقام و لاین‌های گندم در محل آزمایش نظر ‌خواهی شد.

 

 وی در پایان یادآور شد: مدیریت این شهرستان در روزهای آینده پذیرای کشاورزان و کارشناسان علاقمند برای بازدید از این پروژه است.

 

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار