امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۷
منتشر شده : خرداد ۲۶, ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۳ ق.ظ ­ ­ کد خبر:33663 ­ ­ تعداد بازدید :17 بازدید

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان: سیب‌زمینی همدان، بازار را متعادل می‌کندرئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان علت گرانی سیب‌زمینی در بازار را تأخیر در عرضه سیب‌زمینی همدان دانست و گفت: امسال به دلیل بارندگی‌های فروردین سیب‌زمینی با ۱۵ روز تأخیر وارد بازار می‌شود و بازار به تعادل خواهد رسید.

به‌گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، منصور رضوانی جلال، یکشنبه ۲۶ خرداد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همدان یک پنجم سیب‌زمینی کشور را تولید می‌کند، اظهارکرد: هرساله در این فصل سیب‌زمینی همدان وارد بازار می‌شد اما امسال به دلیل بارندگی‌های بهاره سیب‌زمینی با تأخیر وارد بازار می‌شود.

وی  با اشاره به اینکه مردم چشم انتظار سیب‌زمینی همدان هستند، ادامه داد: در بهار بارندگی‌ها باعث شد شت سیب‌زمینی همدان با تأخیر انجام شود و برداشت این محصول نیز درحال حاضر ۱۵ روز دیرتر از سالهای گذشته انجام می‌گیرد و خلاء ایجاد شده جبران می‌شود.

فرآوری سیب‌زمینی در همدان ضعیف است

وی با بیان اینکه فرآوری سیب‌زمینی ضعیف است، یادآور شد: در سیب‌زمینی صنایع فرآوری ضعیف است چرا که در سالهای گذشته تجربه‌های ناموفق در این زمینه به ویترینی برای سایر افراد تبدیل شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه در استان همدان بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن قابلیت جذب صنایع تبدیلی وجود دارد، ادامه داد: در برخی از محصولات از جمله صنایع لبنیات و کشمش در استان همدان ظرفیت تولید بیش از استان است اما در سیب‌زمینی فرآوری ضعیف است.

رضوانی جلال با بیان اینکه درحال حاضر ۱۷۰۰ هزار تن سردخانه مکانیزه در استان وجود دارد، یادآور شد: ۲۰۰ هزار تن سردخانه در استان درحال احداث است.

‌پیش‌بینی ۵۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

این مقام مسئول از ایجاد ۳۰۰۰ اشتغال در بخش کشاورزی خبرداد و گفت: در سال گذشته ۳۰۰۰ شغل با ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: بیش از ۴۹۷ میلیارد تومان تسهیلات از بودجه سال ۹۷ به کشاورزان پرداخت شده است که پیش‌بینی می‌شود تا ۵۵۰ میلیارد تومان برسد.

وی با اشاره به اینکه سند اشتغال و سرمایه‌گذاری استان هدفگذاری شده است،  تصریح کرد: براساس این سند ۲۶۲۰ نفر در سال ۹۸، ۲۸۰۰ نفردر سال ۹۹ و ۲۸۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ اشتغال مستقیم و مولد در بخش کشاورزی استان همدان ایجاد خواهد شد.

۷٫۵ درصد از واحدهای تولیدی بخش کشاورزی غیرفعال است

رضوانی جلال یادآورشد: براساس آخرین سرشماری از واحدهای تولیدی بخش کشاورزی از ۱۹۹۲ واحد دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی ۷٫۵ درصد غیرفعال است.

وی با بیان اینکه اولویت‌های سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی در سال ۹۸ مشخص شده است، افزود: خوشبختانه از منابع اعتباری بند الف تبصره ۸ امسال اعتبار قابل ملاحظه‌ ‍ای به استانها ابلاغ شده است.

وی با تأکید براینکه ۲۶ درصد از اشتغال استان در بخش کشاورزی است،عنوان کرد: ۴٫۹ میلیون تن محصول کشاورزی در استان همدان تولید می‌شود و ۲۹ درصد از ارزش افزوده استان در بخش کشاورزی است.

ارزش افزوده بالا باعث شده تمایل مردم به تخریب باغات افزایش یابد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان درباره تخریب باغات همدان در منطقه پردیس و اعتمادیه نیز اظهارکرد: قوانین در داخل محدوده شهر با حریم شهر متفاوت است به طوریکه در داخل محدوده شهر ارزش افزوده‌ای که ساخت و ساز در باغات ایجاد می‌کند مردم تمایل دارند به سمت خشک کردن باغات بروند چرا که دریافت مجوز از مراجع قانونی سهل‌تر می‌شود.

رضوانی‌جلال با اشاره به اینکه  ۹۵ درصد از مردم به دنبال ایجاد فضای سبز هستند، خاطرنشان کرد: در حریم شهر بحث که وجود دارد ایجاد باغ جهت اخذ مجوز است یعنی عمدتاً بالای ۹۰ درصد افراد به دنبال ایجاد فضای سبزهستند تا ازقوانین  ما مجوز بگیرند

وی ادامه داد: در حریم شهر ارزش افزوده ناشی از ساخت و ساز وجود ندارد و ما می‌توانیم مجوزهای محدودی در حد یک درصد مساحت باغ مجوز صادر کنیم به همین دلیل انگیزه تخریب باغ در مالکان باغات حریم شهر وجود ندارد.

در باغات پردیس ضوابط طرح تفضیلی شهر حاکم است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان افزود: در محدوده شهر ممکن است کاربری باغات با فرآیندهای قانونی به کاربری‌های مسکونی و تجاری تغییر یابد براین اساس انگیزه مالکان برای تخریب و خشکاندن درختان افزایش می‌یابد.

وی با تأکید براینکه با افرادی که در باغات حاشیه شهر اقدام به خشکاندن درختان می‌کنند با اقدامات قانونی برخورد می‌شود، بیان کرد: البته کنترل‌های لازم در حاشیه محدوده قانونی شهر و مرز بین اراضی مسکونی و باغات توسط شهرداری انجام می‌گیرد ضمن اینکه در باغات پردیس ضوابط طرح تفضیلی شهر حاکم است.

رضوانی جلال با بیان اینکه در باغات پردیس ضوابط طرح تفضیلی شهر حاکم است،  یادآور شد:  به استناد قانون نمی‌توانیم ورود کنیم و طرح شکایت کنیم و قوانین حفظ کاربری اراضی در محدوده شهر و طرح هادی روستایی مستثنا شده است.

خسارت ۸۳۴ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی همدان

وی درباره خسارات ناشی از سیل در استان همدان، خاطرنشان کرد: در سیل فروردین امسال ۸۳۴ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان همدان وارد شد است.

وی با بیان اینکه ۶ درصد اعتبارات کشور توسط استان جذب شده است، ادامه داد: تا کنون ۱۶۴ میلیارد تومان مک بلاعوض و ۱۰۲ میلیارد تومان تسهیلات ۴ درصدی برای استان همدان مصوب شده است.

همدان تولیدکننده پیوندک گردو در کشور می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از ایجاد باغ مادری گردو برای اولین بار در همدان خبرداد و  افزود: طی دو سال آینده استان همدان تولیدکننده پیوندک گردو در کشور خواهد شد.

رضوانی جلال گفت: امسال ۱۰۰ هزار پیوندک گردو برای توسعه و سرشاخه‌کاری وارد کشور شد که ۷۰هزار پیوندک ب استان همدان داده شده است.

وی عنوان کرد: از ۷۰ هزار پیوندک گردوی اختصاصی به استان همدان؛ ۵۵ هزار پیوندک به شهرستان تویسرکان اختصاص داده شده است و باغداران هم‌اکنون درحال پیوندزنی هستند.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن
 • نوزدهمین نمایشگاه لوازم خانگی در همدان برگزار می‌شود
 • معاون خدمات شهري شهرداری همدان : روزانه ۱۲ تن کیسه پلاستیکی در همدان دفن می‌شود
 • معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور: زیرساخت های گردشگری همدان فراهم است
 • امام جمعه همدان: حوزه علمیه نیازمند احیای موقوفات قبلی و ثبت موقوفات جدید
 • به همت جهاد دانشگاهی همدان کلید خورد؛ آغاز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین مشاغل خانگی
 • مدیرکل تشکل‌های دینی کشور : مداحان؛ مبلغان دین و وسیله‌ای برای کاهش مشکلات اجتماعی کشور هستند
 • معاون امور استان‌های سازمان اوقاف و امور خیریه: استفاده از موقوفات در زمینه تولید؛ کمک بزرگی به کشور خواهد کرد
 • رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور: عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری است/به دنبال صادرات بذور چغندرقند هستیم
 • بازگشایی رقبه شاهزاده حسین(ع) قبل از ماه محرم
 • نماینده ولی فقیه در استان همدان: حجاب نشانگر روشن فکری است
 • آخرین اخبار