امروز : جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹
منتشر شده : تیر ۲, ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۹ ب.ظ ­ ­ کد خبر:33717 ­ ­ تعداد بازدید :43 بازدید

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی همدان مطرح کرد اجرای عملیات بیابان‌زدایی در ۶۰۰ هکتار از اراضی بیابانی همدانمعاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به وجود بیش از ۶۵ هزار هکتار اراضی شور و بیابانی در همدان گفت: در سالجاری ۶۰۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی در استان همدان انجام خواهد شد.

عباس قبادی در گفت‌وگو با _رزن جوان، منطقه همدان، اظهار کرد: ۶۳۲۳ هکتار در شهرستان ملایر، ۱۷۳۰ هکتار در فامنین، ۱۷۲۰ هکتار کبودراهنگ و ۳۷هزار و ۲۵۰ هکتار در همدان اراضی شور و بیابانی وجود دارد.

وی با بیان اینکه بیابان سرزمینی است که در مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب قرار دارد و فاقد پوشش گیاهی پایاست، تصریح کرد: کویر قسمت‌هایی از بیابان بوده که به صورت شوره زار و نمک‌زار درآمده است که در برخی از نقاط استان همدان این حالت را به صورت لکه‌های جزئی می‌توان دید.

قبادی دلایل بیابانی شدن دشت های استان را بیشتر ناشی از عوامل انسانی دانست و یادآور شد: شخم‌های نامناسب، چرای بی رویه دام و آتش‌سوزی از عوامل اصلی بیابانی شدن اراضی استان همدان است.

معاون فنی اداره‌کل منابع طبیعی استان همدان با اشاره به اینکه ۸۲۲ هزار هکتار مرتع در استان همدان وجود دارد، ادامه داد: در استان همدان چرای دام ۳ برابر ظرفیت مراتع است به طوریکه ظرفیت مراتع استان ۵۳۸ هزار و ۲۱۶ واحد دامی است.

وی با تأکید بر اینکه اجرای عملیات بیابان‌زدایی در اراضی بیابانی استان همدان باعث نجات این اراضی شده است، بیان کرد: در قسمت‌هایی که عملیات بیولوژیک و قرق صورت گرفته، پوشش گیاهی برگشت و شرایط خاک نیز اصلاح شده است.

قبادی با بیان اینکه استان همدان از سال ۹۴-۹۵ توانسته اثبات کند جزء استانهای بیابانی کشور است، خاطرنشان کرد: با توجه به اعتبارات ملی حدود ۵۰۰ هکتار عملیات بیولوژیک در اراضی بیابانی صورت گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قرق اراضی یکی دیگر از روشهای بیابان‌زدایی است، گفت: ۴۵۰ هکتار آرتیپلکس و قره‌داغ در اراضی بیابانی استان همدان کشت شده است.

وی با تأکید بر اینکه دشت قهاوند کانون بحران است، تصریح کرد: مساحت این دشت ۲۳۶ هزار هکتار است که ۳۷ هزار و ۲۵۰ هکتار آن بیابان شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان همدان با بیان اینکه اعتبارات سال ۹۸ هنوز تخصیص نیافته است، یادآور شد: در سال ۹۷ نیز اعتبارات ملی در این زمینه به استان تخصیص نیافت و فقط ۸۰ میلیون تومان اعتبار استانی به بحث بیابان‌زدایی اختصاص یافت که ۵۰ هکتار عملیات به وسیله آن صورت گرفت.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار