امروز : چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۵
منتشر شده : تیر ۱۸, ۱۳۹۸ | ۱:۲۱ ب.ظ ­ ­ کد خبر:33871 ­ ­ تعداد بازدید :27 بازدید

رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور: عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری است/به دنبال صادرات بذور چغندرقند هستیم



رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور با بیان اینکه میانگین عیار چغندرقند کشور ۱۷ درصد است، گفت: عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری و بین ۱۸ یا ۱۹ درصد است.

به‌گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، داریوش طالقانی سه‌شنبه ۱۸ تیر در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینکه موسسه تحقیقات و اصلاح چغندر قند یکی از موسسات بسیار قدیمی کشور است،  اظهار کرد: هدف اصلی این مؤسسه اصلاح و تهیه ارقام مناسب چغندر قند در نقاط مختلف است.

وی با تأکید براینکه زراعت چغندر قند یک زراعت آبی است، یادآور شد: ۱۰۰ هزار هکتار چغندر قند کشور به صورت بهاره کشت می‌شود و کشت پاییزه این محصول به منظور کاهش مصرف آب در برنامه‌های این موسسه است.

کشت پاییزه چغندر قند به سرعت رو به توسعه است

طالقانی با بیان اینکه کشت پاییزه چغندر قند به سرعت رو به توسعه است، افزود:  سال گذشته ۱۳ هزار هکتار کشت پاییزه چغندرقند در کشور انجام شد درحالیکه در سالهای گذشته صفر بوده است.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور با تأکید برتوسعه کشت پاییزه چغندرقند، خاطرنشان کرد: در کشت پاییزه در مناطقی از کشور صورت می‌گیرد که در بهار برداشت شود تا از بارندگی‌های پاییزه در کشت این محصول استفاده شود.

همدان؛ یکی از قطب های مهم در اصلاح چغندرقند

وی با بیان اینکه همدان یکی از قطب های مهم در اصلاح چغندرقند است، تصریح کرد: زراعت چغندر قند در همدان به صورت بهاره بوده و کارخانه قند  همدان نیز از شرایط بسیار خوبی برخوردار است.

طالقانی با بیان اینکه بیش از نیمی از قند کشور از چغندر قند تولید می‌شود، یادآور شد: در سال ۹۶ در کشور ۲ میلیون تن شکر تولید شد که رکورد تولید در صنعت ۱۰۰ ساله قند کشور بود.

عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشور با تأکید براینکه کشت چغندرقند نیاز به بذر مناسب، مدیریت مزرعه و انتقال فناوری دارد، ادامه داد: عملکرد چغندرقند در کشور در دهه هفتاد ۲۶ تن بود که به بیش از ۵۳ تن رسیده است که ناشی از انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع بوده است.

وی  با اشاره به اینکه در همدان سالهای گذشته بیش از ۳۰ رقم چغندرقند  را معرفی کرده است، عنوان کرد: مؤسسه اصلاح بذر چغندرقند از اوایل دهه هفتاد به تولید بذر مونوژرم هیبرید چغندرقند پرداخت که بالاترین تکنیک در تولید بذر بوده است.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور  با بیان اینکه ۷ رقم جدیدی که معرفی شده است در اوایل دهه ۹۰ بوده است، خاطرنشان کرد: ۲۵ درصد تولید بذور چغندرقند در شرکت دانش بنیان وابسته به این موسسه انجام می‌گیرد که هدف‌گذاری ما این است که ۴۰ درصد مصرف داخل را تأمین کنیم.

پوسیدگی ریشه؛ بیماری مهم مزارع چغندر قند همدان

طالقانی با اشاره به اینکه یکی از بیماری‌های مهم مزارع چغنر قند در همدان پوسیدگی ریشه است، بیان کرد: ۳۰تا ۴۰ درصد مزارع کشور تحت تأثیر بیماری پوسیدگی ریشه است که اولین رقم مقاوم به این بیماری با نام اکباتان در مرکز تحقیقات همدان معرفی شد.

وی با بیان اینکه تمام مزارع چغندرقند کشور به بیماری ریزومانیا آلوده هستند، ادامه داد: در سال ۹۷ دو رقم دنا و سینا جایگزین رقم اکباتان شد که این دو رقم علاوه براینکه مقاوم به بیماری پوسیدگی ریشه نسبت به بیماری ریزومانیا مقاوم بوده و عملکرد ریشه و درصد قند بالایی دارند؛ معرفی شد.

وی با اشاره به فعالیت ۸ شرکت خارجی در زمینه بذور چغندرقند، خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندر قند علاوه بر تولید ارقام ایرانی بهترین ارام خارجی را به کشاورزان معرفی می‌کند به‌طوریکه این موسسه ارقام خارجی استفاده شده در کشور را آزمایش و ارزیابی می‌کند و از بین این ارقام بهترین رقم را به کشاورزان معرفی می‌کند.

عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشور افزود: ارقام داخلی چغندرقند از نظر کیفیت به ارقام خارجی رسیده است به‌طورکیه میانگین عیار ارقام اصلاح شده کشور ۱۷ درصد است.

طالقانی با بیان اینکه ارقام با کیفیت اجازه می‌دهد وارد بازارهای کشورهای همسایه شویم، گفت: به دنبال این هستیم که ۱۰۰ درصد مصرف داخل را تأمین کنیم اما در کنار آن باید به سمت کشورهای همسایه برویم که البته نمونه‌هایی از بذور تولید شده در کشور را به کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه و مصر ارسال شده تا در این مناطق کشت شود درصورتیکه در آن مناطق جواب دهد صادرات بذر چغندرقند را خواهیم داشت.

 

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار