امروز : پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۳
منتشر شده : تیر ۲۳, ۱۳۹۸ | ۲:۳۴ ب.ظ ­ ­ کد خبر:33921 ­ ­ تعداد بازدید :71 بازدید

رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور: مراقب ورود جریان‌های سیاسی به مراسم اربعین باشیدرئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور از تشکیل ستاد اربعین در ۲۸ استان خبر داد و گفت: مراقب ورود جریان های سیاسی به بزرگترین رخداد فرهنگی جهان باشید.
به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی یکشنبه ۲۳ تیرماه در کمیته فرهنگی برگزاری مراسم اربعین در استان همدان، با اشاره به فعالیت ۱۸۰ موکب مشترک در مراسم بزرگ پیاده روی اربعین حسینی خاطرنشان کرد: همکاری موکب های عراقی و ایرانی در کنار یکدیگر از جمله اقدامات فرهنگی انجام شده در مراسم اربعین بوده که امسال این همکاری به صورت گسترده تر انجام خواهد شد.
وی هم افزایی و هماهنگی در انجام امور را یکی از مهمترین هدف تشکیل کمیته فرهنگی برگزاری مراسم اربعین دانست و افزود: مراسم اربعین یک مسأله فراملی بوده و خادمان باید فارغ از مذهب و ملیت در این مراسم شرکت کنند.
احمدی با بیان اینکه مسائل بهداشتی برای زائران یکی از دغدغه های کمیته بهداشت بوده که از نظر اهمیت موضوع به مسأله امنیت ملی تبدیل شده است، از مسئولان اجرایی مراسم اربعین خواست تا اجازه دهند کشور عراق رسم میزبانی را به جا آورده و فرهنگ میزبانی خود را به اعراب تحمیل نکنند چرا که فرهنگ هر کشور برای خود محترم بوده و بدانیم که آنها صاحبخانه هستند.
رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین سهم ایرانیان را در تهیه ارزاق زائران اربعین حدود ۱۰ درصد اعلام کرد و ادامه داد: ستاد اسکان در موکب های ایرانی مستقر در عراق، از اسکان ۲ میلیون نفر از زائران اربعین خبر داده است.
وی با بیان اینکه حذف روادید به منزله سهولت در سفر بوده است، عنوان کرد: حذف ویزا به معنی رایگان بودن سفر نیست و هزینه های مربوطه در کشور عراق اعم از ایاب ذهاب به قوت خود باقی است.
احمدی با اشاره به اینکه یک چهارم زوار بانوان هستند، تصریح کرد: تقاضامندیم حتی‌الامکان بانوان با محارم خود وارد کشور عراق شده و اگر مجبور به سفر بدون محارم هستند، به صورت گروهی رفته و در موکب های ترجیحا ایرانی اسکان یابند.
وی احترام به حاکمیت عراق را از دیگر موارد با اهمیت دانست و گفت: عبور از مرز با در دست داشتن گذرنامه و سند قانونی احترام به دولت عراق بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.
رئیس کمیته فرهنگی ستاد برگزاری اربعین تقویت مرجعیت دینی در این مراسم را رمز وحدت خواند و خاطرنشان کرد: هیچ اقدامی بدون هماهنگی با دفتر آیت الله سیستانی و نیروی قدس انجام نشود و همچنین توجه به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه عدم سیاسی کاری در این مراسم برای زائران توجیه شود.
وی حضور فرق و مذاهب مختلف در این مراسم را یکی از آسیب های جدی به ماهیت مراسم اربعین دانست و گفت: فرقه های مختلف با زدن موکب و تشکیل انجمن قصد از بین بردن اصل ماجرا را داشته و اغلب به سراغ نخبه های علمی می روند که روحانیون باید از طریق جلسات و حضور در محل ها آموزش لازم را به اقشار مختلف دهند.
افزایش ۵۰ درصدی موکب های استان همدان در اربعین امسال
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز گفت: استان همدان یکی از شاهراه‌های ورود به کشور عراق بوده و توسعه فرهنگی مراسم اربعین از جمله سرمایه گذاری هایی است که باید در همدان انجام شود.
حجت الاسلام محمدهادی نظیری از برپایی ۴۴ موکب در سال گذشته توسط مردم فهیم همدان خبر داد و افزود: ستاد برگزاری مراسم اربعین استان در نظر دارد تعداد موکب ها را به  ۷۰ موکب افزایش دهد. 
وی گسترش فرهنگ اربعین را یکی از مهمترین برنامه های خود در استان همدان اعلام و تصریح کرد: مردم همدان در طول سال باید متأثر از مراسم اربعین بوده و فرهنگ اربعین باید در طول سال در استان نهادینه شود.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار