امروز : پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۶
منتشر شده : مرداد ۱۶, ۱۳۹۸ | ۳:۳۴ ب.ظ ­ ­ کد خبر:34155 ­ ­ تعداد بازدید :31 بازدید

مدیر جهادکشاورزی فامنین خبر داد لایروبی ۲۲۰۰ متر قنات در فامنینمدیر جهادکشاورزی شهرستان فامنین با بیان اینکه قنات یکی از قدیمی ترین فناوریها در زمینه استحصال آب است که ریشه در تاریخ ایران دارد، گفت: در شهرستان فامنین ۲۰۰ رشته قنات وجود دارد که در سال ۹۸ تعدادی از قنات ها به طول ۲۲۰۰ متر با اعتبار ۸ میلیارد ریال ( بلاعوض دولتی ) لایروبی و مرمت شد.
جعفر کاویانی دلشاد در گفت و گو با _رزن جوان، منطقه همدان، اظهار کرد: از آنجا که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است قنات روشی بسیار هوشمندانه برای پایداری آب است.
 وی تصریح کرد:  تعدادی از قنات های لایروبی شده در روستای قزلحصار بوده که جزء قنات هایی بودند که چندین سال است خشک شده بودند و با توجه به بارندگی دو ساله و لایروبی و مرمت آنها آب دوباره در تونلهای زیبا سرازیر شده و امید است به روستا برگردانده و حتی تعدادی ازاهالی که در تهران ساکن بودند و برای سرمایه گذاری به روستا برگشته اند . 
 کاویانی دلشاد یادآور شد: بعد از لایروبی و مرمت قنوات به دنبال اجرای سامانه های نوین آبیاری هستیم تا بتوانیم حداکثر استفاده از آب موجود را ببریم.
 مدیرجهادکشاورزی شهرستان فامنین خاطرنشان کرد: استفاده از آب به روش غرقابی باید کاملاً غیر مجاز شناخته شده و برخورد قانونی شود و آبیاری بارانی نیز به سمت قطره ای و رساندن آب به پای گیاه برود.
وی با بیان اینکه چطور می شود که کشاورزی در حومه شهر فامنین اقدام به آبیاری به روش غرقابی کند ولی مردم شهر در استرس تامین آب آشامیدنی باشند، افزود: آب در اختیار کشاورزان است ولی سرمایه ملی بوده و کشاورزان نیز باید به بهترین نحو از ان استفاده کنند و نمی توان به هر نوع دلخواه ازاین سرمایه و منبع ملی استفاده کرد.
کاویانی دلشاد عنوان کرد: همه ما در مقابل مردم و جامعه مسئول هستیم که به چه نحوی و چطوری از این منبع ملی استفاده می کنیم . 
وی با اشاره به اینکه روستاهایی که لایروبی قنوات در انها صورت گرفته روستاهای طمه چی، قلعه جوق، کله سر، گنیزان و قزلحصار بوده اند، یاداور شد: این اقدام باعث شده تا حدود ۹۰ درصد از برنامه سند راهبردی توسعه فامنین در راستای لایروبی و مرمت قنوات انجام بپذیرد.
این مقام مسئول بیان کرد:  در سال ۹۸ در ۳ روستا به متراژ ۷۰۰ متر نیز احداث کانال انتقال آب برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام گرفته است و مبلغ ۲۰۰۰ میلیون ريال نیز اعتبار بلاعوض در این راستا هزینه شده است . 
مدیر جهاد کشاورزی فامنین تصریح کرد:  در صورت بارندگی زیاد در سالهای بعد نیز باید از روش بهینه از آب استفاده کرد و با چند بارش فکر نکنیم که مشکل حل شده است استفاده بهینه از آب در شرایط وجود آب فراوان و ایده آل نیز وظیفه تک تک ما مسئولین و کشاورزان است. 
وی با بیان اینکه در سال ۹۸ مقدار ۴۰۰ هکتار اجرای سامانه نوین بارانی برای شهرستان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون مقدار ۶۰۰ هکتار شناسایی و به طراحی ارسال شده که ۱۰۰ هکتار تاکنون اجرا شده است.
کاویانی دلشاد تاکید کرد:  لازم به ذکر است گران شدن لوله و اتصالات اجرای آبیاری بارانی و تا کافی بودن یارانه دولتی باعث افزایش آورده کشاورزان شده است که در صورت افزایش یارانه اجرای آبیاری بارانی تسریع خواهد شد. 

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار