امروز : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۳
منتشر شده : شهریور ۱۲, ۱۳۹۸ | ۶:۳۹ ق.ظ ­ ­ کد خبر:34403 ­ ­ تعداد بازدید :60 بازدید

بازدید از نخستین مزرعه پرورش کروکودیل خارج از سواحل کشور در همدان؛ پرورش کروکودیل؛ تجارتی پر سود و کمیاب در ایراننخستین مزرعه پرورش کروکودیل خارج از سواحل کشور در روستای جوراب ملایر، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان راه‌اندازی شده است.

به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، از دندان تا استخوان و خون کروکودیل گرفته، همه اجزای بدن این آبزی کاربرد صنعتی و پزشکی دارد و برای درمان بیماری‌های خاص استفاده می‌شود. سالانه ۲ میلیون طاقه پوست کروکودیل در دنیا تجارت می‌شود که هر طاقه آن ارزشی معادل ۱۰ هزار دلار دارد، ارزش هر کیلو‌گرم از گوشت این حیوان حرام‌ گوشت نیز به ۱۷ دلار می‌رسد.

اما آنچه باعث شده تا شیلات ایران موافقت اصولی ایجاد مزرعه پرورش تمساح را در ایران صادر کند، استفاده پزشکی‌ است که از خون، استخوان و حتی گوشت این حیوان دوزیست می‌شود؛ هرچند در این میان سود اقتصادی ناشی از صادرات پوست و گوشت کروکودیل بی‌تاثیر نبوده است.

برای پرورش تمساح توجیه های علمی و البته اقتصادی فراوانی ذکر می‌شود و به همین دلیل هم‌اکنون در بیش از ۵۰ کشور جهان، پرورش این خزنده برای بهره‌برداری از پوست، گوشت و خون آن رایج است. به گفته محققان، گوشت تمساح دارای خواص دارویی زیادی است و در درمان برخی بیماری‌ها مانند آسم، درد‌های عضلانی و تقویت قوای بدنی کاربرد دارد.

وجود عاملی به ‌نام “کروکودیلین” در خون این جانور که قدرت آن تا   ۵۰۰ بار قوی‌تر از آنتی‌بیوتیک‌های موجود است و توانسته ویروس ایدز را در محیط آزمایشگاهی به ‌آسانی از بین ببرد، همه این موارد نشانده این است که پرورش کروکودیل؛ تجارتی پر سود و البته کم یاب در ایران است.

این درحالی است که دومین واحد پرورش کروکودیل در کشور بعد از قشم و نخستین واحد پرورش کروکودیل در استان همدان و منطقه غرب کشور در روستای جوراب ملایر راه اندازی شده و روزانه ۶۰۰ بازدید کننده دارد.

مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه یکی از دستور کارهای ما در شیلات پرورش آبزیانی غیر از ماهی های خوراکی است، افزود: پرورش زالوی طبی، کوروکودیل، ماهی های خاویار و ماهی های زینتی جزء اولویت های ما به شمار می رود.

علی دولو در حاشیه بازدید خبرنگاران استان از واحد پرورش کروکودیل ملایر، افزود: این واحد بزرگ با ظرفیت ۶۰۰ سر کروکودیل، دومین واحد پرورش کروکودیل در کشور بعد از قشم و نخستین واحد پرورش کروکودیل در استان همدان و منطقه غرب کشور است.

وی اظهارکرد: این واحد باتوجه به موقعیت ویژه جغرافیایی و آب و هوایی منطقه روستای “جوراب” در محور ملایر ـ اراک با مساحت ۴ هزار مترمربع زمین احداث شده و با وجود رودخانه و قنات، از نظر تامین آب در این منطقه مشکلی نداشته و ‌هزار و ۵۰۰ متر با هر روستا فاصله دارد.

دولو با بیان اینکه گرفتن مجوزهای لازم، فراهم سازی زیرساخت ها و مقدمات این پروژه ۲ سال زمان برده است، گفت: مقرر  شده سرمایه گذار در فازهای بعدی گونه های مختلفی از کروکودیل را پرورش دهد.

مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به بازدید و استقبال خوب گردشگران و مسافران برای بازدید از این واحد تولیدی اشاره کرد و افزود: این پروژه سبب رونق اقتصادی، گردشگری و اشتغالزایی شده است.

دولو ادامه داد: ما در سطح استان همدان فرصت‌ها، بسترها و پتانسبل‌های فراوانی داریم که مغفول باقی مانده و مسئولین و مدیران اجرائی باید برای شناسائی و معرفی آنها تلاش کنند.

وی به صدور مجوز نخستین واحد تکثیر و پرورش زالوی طبی در سطح کشور در همدان اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین در هفته دولت کارخانه سوسیس و کالباس ماهی برای نخستین بار در ایران در استان همدان افتتاح شد.

مدیر شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از برگزاری نمایشگاه بین المللی شیلات در ۲۸ مهر ماه در تهران خبر داد و افزود: این نمایشگاه فرصت مناسبی برای معرفی پتانسیل شیلات همدان به کشور است.

تولید سالانه ۵۶۰ تن ماهی در ملایر

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ملایر به وجود ۲۵ منطقه سردآبی پرورش ماهی و ۲۲ استخر پرورش ماهی در سطح این شهرستان اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از ۵۶۰ تن ماهی در ملایر تولید می شود.

علی مروت امیری به فعالیت ۵ واحد ماهی زینتی و ۲ واحد تولیدکننده زالوی طبی در ملایر اشاره و اظهار کرد: در این شهرستان قنوات خوبی وجود دارد و یک پتانسیل عظیم و کم یاب برای پرورش انواع آبزیان به خصوص ماهی است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه طرح های زیادی برای پرورش انواع ماهی در دست اقدام داریم، ادامه داد: ایجاد یک مرزعه بزرگ تولید ماهی خاویار با ظرفیت سالانه ۳۵۰ تن در زیر سد کلان در حال پیگیری است.

وی با تأکید بر اینکه توجه به بحث شیلات و پرورش ماهی درملایر در اولویت کاری ما قرار دارد، بیان کرد: در تلاش هستیم تا از ظرفیت های موجود در این راستا بهترین بهره ببریم.

امیری با اشاره به اهمیت واحد پرورش کروکودیل، خاطرنشان کرد: این واحد می‌تواند در توسعه اقتصادی شهرستان نقش مهمی داشته باشد و امیدواریم با اجرای طرح‌های اشتغالزا به ویژه در بخش پرورش آبزیان اشتغالی مولد و پایدار را در ملایر داشته باشیم.
 
کروکدویل هایی به ارزش ۶۵۰ میلیون تومان

سرمایه‌گذار و پرورش دهنده کروکودیل در روستای جوراب ملایر نیز از روند تأسیس و مشکلات پیش رویش در راه‌اندازی این واحد کم نظیر در کشور گفت.
دکتر محمد حسین جلیلی با اشاره به  پر سودبودن این حرفه، بیان کرد: ۲٫۵ سال طول کشید تا مقدمات کار فراهم شود و تاکنون افزون بر ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلون تومان در این زمینه هزینه کرده ام.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۳ سر کروکودیل در این واحد برای پرورش رهاسازی شده، افزود: قرار است ظرفیت این واحد تا ۶۰۰ عدد در آینده برسد.

جلیلی با بیان اینکه برای تغذیه کروکودیل از مرغ، گوشت قرمز و ماهیان استفاده می‌شود، اضافه کرد: با افتتاح این واحد برای ۸ نفر اشتغالزایی شده است و در آینده این تعداد می‌تواند تا بیش از ۶۰ نفر برسد.

وی به درآمدزایی این حرفه اشاره کرد و گفت: هر طاقه پوست کروکودیل تا ۵ هزار دلار به فروش می رسد و از خون، گوشت و استوان تا دندان و دیگر اجزای بدن این آبزی همه مصارف مختلفی دارد و به بالاترین قیمت در کشورهای دیگر به فروش می رسد.
 
این سرمایه گذار بخش خصوصی قیمت یک کروکدویل بالغ را ۶۵۰ میلیون تومان عنوان کرد و گفت: ۱۲ سال طول می کشد تا یک کروکدویل بالغ شود.
 
جلیلی با اشاره به اینکه ما کروکدویل ها را کشتار کرده و اجزای بدن آنها را بفروش می رسانیم، افزود: در حال حاضر روزانه ۳۰۰ هزار تومان هزینه تغذیه آنها می شود.
 
وی به بازدید ۶۰۰ نفر گردشگر و مسافر به صورت روزانه از این واحد اشاره کرد و افزود: از هر کدام از بازدیدکنندگان مبلغ ۵ هزار تومان دریافت می‌شود.
 
گزارش از: مهناز روزبهانی؛ خبرنگار _رزن جوان- منطقه همدان

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار