امروز : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۹
منتشر شده : شهریور ۱۲, ۱۳۹۸ | ۷:۱۱ ق.ظ ­ ­ کد خبر:34407 ­ ­ تعداد بازدید :39 بازدید

مدیر شیلات استان همدان خبرداد؛ تولید ۶۰۰۰ تن ماهی قزل آلا و کپور درهمدان   

مدیرشیلات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه فعالیت رسمی شیلات همدان در سال ۱۳۷۵ آغاز شد، گفت: از آن زمان تاکنون جهش و تنوع محصولات بسیار خوبی را پشت سر گذاشته ایم.

به گزارش _رزن جوان، منطقه همدان، علی دولو دوشنبه ۱۱ شهریور ماه در حاشیه تور شیلات استان همدان و بازدید خبرنگاران از واحدهای آبزی پروری شهرستان ملایر در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در سال ۹۷ سرانه مصرف ماهی برای هر نفر در استان همدان ۷٫۵ کیلوگرم بوده  است، افزود: این رقم در سطح کشور برای هر نفر ۱۲ کیلوگرم است.

وی اظهارکرد: در سال گذشته ۶ هزار تن ماهی قزل آلا و کپور در ۹۱۸ واحد آبزی پروری استان همدان تولید شده، همچنین برای بیش از ۳ هزار نفر کلاس های آموزشی متنوع برگزار کردیم که مورد استقبال قرار گرفت.

دولو به پروش کروکودیل و زالوی طبی در سطح استان اشاره کرد و افزود: در بحث شیلات و آبزی پروری فعالیت های متنوعی رقم خورده است که هدف اصلی ما در این راستا استفاده بهینه از منابع آبی موجود، ایجاد استخرهای دومنظوره، اشتغالزایی  و تأمین پروتئین جامعه به شمار می رود.

وی یادآور شد: کشاورزانی که از قنوات و چاه های کشاورزی استفاده می کند می توانند با ایجاد استخرهای دومنظوره در کنار اراضی خود در نیمه اول سال بحث آبزی پروری را هم داشته باشند.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان خاطرنشان کرد: کشاورزان می توانند بعد از دریافت مجوزات لازم از شیلات استان در مجاورت چاه های کشاورزی خود یک استخر دو منظوره پرورش ماهی احداث کنند که فواید بسیاری به همراه دارد.

وی صرفه جویی در مصرف آب، افزایش سرانه مصرف ماهی، اشتغالزایی، رونق اقتصادی و … را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: فضولات حل شده ماهی ها در آب بهترین کود برای زمین های کشاورزی محسوب می شود.

وی یکی از دلایل کاهش مصرف سرانه ماهی را عدم آشنائی خانواده ها با نحوه طبخ آبزیان داسنت و اظهارکرد: به همین منظور شیلات استان همدان در زمینه برگزاری کلاس های رایگان آموزش طبخ آبزیان گام های خوبی برداشته است، همچنین در حال حاضر ۵۰ مزرعه بزرگ ما در حاشیه رودخانه ها ی استان ایجاد شده اند که بازدهی خوبی داشته اند.

دولو با بیان اینکه امسال افزایش ۳۰ درصدی تولید شیلات و احداث استخرهای دومنظوره پرورش ماهی را در سطح استان همدان در دستور کار داریم، گفت:۳۵ استخر دو منظور ه درحال حاضر در سطح استان همدان در دست احداث هستند و در تلاش هستیم تا قبل از فصل سرما به بهره برداری برسند.

وی افزود: آموزش رایگان و تخصصی، نظارت، بهره برداری، آموزش طبخ آبزیان و نحوه پرورش آنها، ارائه خدمات فنی و پرداخت تسهیلات کم بهره و یا بلاعوض در این حوزه برعهده ماست.

وی با بیان اینکه در پروسه تولید آبزیان از مرحله نخست تا مرحله نهایی در کنار تولیدگنندگان هستیم، اظهارکرد: اما بحث فروش آبزیان تولید شده و بازریابی برعهده خود تولیدکنندگان است و ما در این راستا دخالتی نداریم.

در ادامه یکی از تولیدکنندگان و آبزی پروران ملایر با اشاره به اینکه پرورش ماهی، سود و توجیه اقتصادی فراوانی دارد، گفت: در یک استخر دو منظوره سالانه می توان ۱۰ تن ماهی پرورش داد.

محمد رضا بیات با اشاره به اینکه ما در کنار اراضی کشاورزی خود ۲ اسختر هر کدام به مساحت ۸۰۰ مترمربع را احداث کرده ایم، افزود:  از بهار تا پاییز فصل تولید ماهی است و عمده محصول ما، قزل آلاست که هر کیلو به قیمت ۲۵ هزار تومان در بازار بفروش می رسد.

وی با اشاره به اینکه در این استخرها برای ۳ نفر اشتغالزایی داشته است، اظهارکرد: تاکنون ۲۰۰ میلیون تومان در این پروژه تولیدی سرمایه گذاری کرده است.

انتهای پیام

لینک منبع


0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها, ,

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار