امروز : جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۹
منتشر شده : شهریور ۲, ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۱ ب.ظ ­ ­ کد خبر:11759 ­ ­ تعداد بازدید :928 بازدید

مجید مهرابی دلجو

مسئوليت پذيري رسانه جوان رزن

چند وقت پيش كتابي را مطالعه مي‌كردم با عنوان «دنياي ما روزنامه نگاران» كه به شرح خاطرات «بن بردلي» سردبير جنجالي واشنگتن پست معروفترين روزنامه آمريكا پرداخته بود.


مجید مهرابی دلجو، دبیر سیاسی روزنامه همشهری نوشت: بنيامن بردلي در اين كتاب شرح مي‌دهد چگونه يك روزنامه‌نگار براي اصلاح ساختارهاي غلطي كه در آمريكاي پس از جنگ جهاني دوم شكل گرفته است تلاش مي‌كند.

بن بردلي بالاخره در سال ۱۹۷۴ رسوايي واترگيت را در رسانه‌اش فاش مي‌كند و ريچارد نيكسون رئيس جمهور وقت آمريكا را وادار به استعفا مي‌كند. چيزي كه علاوه بر همه جذابيت‌هاي كتاب توجه من را جلب كرد و موضوع اين يادداشت هم هست، مسيري است كه بن بردلي براي رسيدن به بالاترين درجه روزنامه‌نگاري و دريافت جايزه پوليتزر طي مي‌كند. افسر جوان نيروي دريايي آمريكا كه تازه از جنگ جهاني دوم فارغ شده است پس از جنگ رو به روزنامه‌نگاري مي‌آورد و اين راه را از يك هفته نامه محلي شروع مي‌كند.

باور غلطي كه بسياري از روزنامه نگاران ما در شهرستان‌ها دارند اين است كه تصور مي‌كنند همه روزنامه‌نگاري در خبرگزاري‌هاي بزرگ كشور و رسانه‌هاي اصلي پايتخت جمع شده است، در حالي كه اين مساله حتي خيلي قبل‌تر از گسترش شبكه‌هاي اجتماعي و ظهور پديده «شهروند-خبرنگاران» هم برداشت غلطي بود چه برسد به امروز كه هر شهروندي با يكي گوشي هوشمند موبايل براي خودش يك رسانه است.

رسانه‌هاي محلي و خبرنگاران اين رسانه‌ها اساسا يكي از اصلي‌ترين حلقه‌هاي اطلاع‌رساني هستند و تربيت كننده و معرفي كننده روزنامه نگاران خلاق براي رسانه‌هاي اصلي كشور.

بايد به اين واقعيت تلخ اعتراف كرد كه نقش اين رسانه‌ها در شكل گيري رفتارهاي اجتماعي و  در نظارت بر رفتارهاي مسئولان محلي در ايران كمتر ديده شده است، در حاليكه اين رسانه‌ها بازوهاي اطلاع رساني و نظارت كشور هستند.

رسانه رزن جوان يكي از همين رسانه‌هاست كه در سال ۹۱ جاي خالي يك رسانه را در سياسي ترين شهر استان همدان پر كرد. تا پيش از تولد اين رسانه انحصار جسته گريخته اخبار شهرستان رزن در اختيار روزنامه‌هاي استان بود كه طبيعتا به واسطه بعد مسافت يا محدويت‌هايي كه رسانه‌هاي كاغذي دچار آن هستند نگاه ژرف نمي‌توانست به مشكلات شهرستان داشته باشد.

با اين حال رزن جوان با همه سختي‌هايي كه من از آن سراغ دارم در سال ۹۱ متولد شد و سخت تر از آن در همه اين سال‌ها به كار اطلاع رساني ادامه داده است.

نكته قابل تقدير در اين رسانه معرفي قابليت‌هاي شهرستان، اعم از گردشگري، ورزشي، فرهنگي و اجتماعي به مسئولان شهرستان و استان و تاكيد بر فعال كردن اين پتانسيل‌هاي شهري براي ارتقا كيفيت شهرستان است.

مسئوليت پذيري و حرفه‌اي گر، پرهيز از تخريب بيجاي مسئولان، تمييز دادن فاصله نقد و هجو،‌ چشم پوشي بر موج سواري‌هاي نابجا، دوري از زدو بندهاي معمول رسانه‌ها، رفتارهايي است كه من از اين رسانه سراغ دارم و اميدوارم مسئولان شهرستان قدر دانسته و در تداوم حيات اين رسانه، همت لازم را به خرج بدهند.

قلم‌تان مستدام


2 بار پسنديده شده استموقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

گزارش تصویری

سفر وزیر کار به رزن

آخرین اخبار